2016 University High Regional

Chicago (University) Regional

October 22, 2016


Results By Illinois Prep Top Timing Illinois Prep Top Timing


Overall Finish List – Girls

IHSA 2A

Qualifying - Teams:  6  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Qualifier

    1      1     77  Elsa Erling           Chicago (University)                   19:27.00  6:29/M    Sr    TM        
    2      2     76  Liza Edwards-Levin    Chicago (University)                   19:55.84  6:38/M    Sr    TM        
    3      3     81  Franzi Wild           Chicago (University)                   20:27.12  6:49/M    Fr    TM        
    4      4     98  Abby Gaughan          Chicago (St.Ignatius)                  20:29.73  6:50/M    Jr    TM        
    5      5    103  Maddie Semmer         Chicago (St.Ignatius)                  20:32.77  6:51/M    Fr    TM        
    6      6    102  Sadie Reese           Chicago (St.Ignatius)                  21:07.83  7:02/M    So    TM        
    7      7     94  Brigid Bendig         Chicago (St.Ignatius)                  21:18.92  7:06/M    Sr    TM        
    8      8      5  Isabel Rocha          Chicago (DeLaSalle)                    21:38.21  7:13/M    Jr    TM        
    9      9    100  Emma McGarrity        Chicago (St.Ignatius)                  21:40.79  7:13/M    So    TM        
   10  (< 5)     49  Amani Jackson-Gladney Chicago (Kenwood)                      21:42.13  7:14/M    Jr    IND       
   11     10    105  Jenna Winfrey         Chicago (St.Ignatius)                  21:51.55  7:17/M    Jr    TM        
   12     11     72  Daniela Tovar-Miranda Chicago (Lindblom)                     21:55.21  7:18/M    Jr    TM        
   13  (< 5)     46  Jay'Liyah Hicks       Chicago (Kenwood)                      21:55.36  7:18/M    Jr    IND       
   14     12     67  Loren Escot           Chicago (Lindblom)                     22:01.45  7:20/M    Jr    TM        
   15     13     99  Grace Kamholz         Chicago (St.Ignatius)                  22:22.57  7:27/M    So    TM        
   16     14      4  Danielle Nino         Chicago (DeLaSalle)                    22:30.62  7:30/M    Jr    TM        
   17     15     68  Chloe Hritz           Chicago (Lindblom)                     22:37.43  7:32/M    So    TM        
   18     16      7  Amanda Sparano        Chicago (DeLaSalle)                    22:45.08  7:35/M    Jr    TM        
   19     17     69  Timara Norman         Chicago (Lindblom)                     23:00.01  7:40/M    So    TM        
   20     18      6  Courtney Schiller     Chicago (DeLaSalle)                    23:12.77  7:44/M    Jr    TM        
   21     19     66  Leslie Delgado        Chicago (Lindblom)                     23:24.12  7:48/M    So    TM        
   22     20     74  Jenna Driexler        Chicago (University)                   24:16.52  8:05/M    So    TM        
   23     21     73  Serenity Wilson       Chicago (Lindblom)                     24:29.61  8:10/M    Sr    TM        
   24     22     70  Lesley Padilla        Chicago (Lindblom)                     24:36.44  8:12/M    So    TM        
   25     23      2  Marion Edwards        Chicago (DeLaSalle)                    24:53.81  8:18/M    Jr    TM        
   26  (< 5)    106  D'Myja Ames           Comer Prep                             24:59.58  8:20/M    Jr    IND       
   27  (< 5)    129  Jamaiya Dean          Johnson College Prep                   25:26.57  8:29/M    Fr    IND       
   28     24     79  Emma Meyers           Chicago (University)                   25:43.12  8:34/M    Jr    TM        
   29     25     78  Hannah Herrara        Chicago (University)                   25:47.71  8:36/M    So    TM        
   30     26      1  Carmen Carillo        Chicago (DeLaSalle)                    26:08.55  8:43/M    Sr    TM        
   31     27      3  Grace McBroom         Chicago (DeLaSalle)                    27:50.26  9:17/M    Jr    TM        
   32  (< 5)     27  Tremel Williams       Chicago (Dunbar)                       32:57.75 10:59/M    Fr    IND

Detail Team Results – Girls

IHSA 2A

Chicago (St.Ignatius)    Finish Position -     1

  Team Score (places):  31  Team Score (times):   1:45:10.04   Average Time: 21:02.01

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     98  Abby Gaughan           Jr       4            4       20:29.73     20:29.73     0:00.00
    2    103  Maddie Semmer          Fr       5            9       20:32.77     41:02.50     0:03.04
    3    102  Sadie Reese            So       6           15       21:07.83   1:02:10.33     0:38.10
    4     94  Brigid Bendig          Sr       7           22       21:18.92   1:23:29.25     0:49.19
    5    100  Emma McGarrity         So       9           31       21:40.79   1:45:10.04     1:11.06
    6    105  Jenna Winfrey          Jr      10           41       21:51.55   2:07:01.59     1:21.82
    7     99  Grace Kamholz          So      13           54       22:22.57   2:29:24.16     1:52.84

Chicago (University)    Finish Position -     2

  Team Score (places):  50  Team Score (times):   1:49:49.60   Average Time: 21:57.92

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     77  Elsa Erling            Sr       1            1       19:27.00     19:27.00     0:00.00
    2     76  Liza Edwards-Levin     Sr       2            3       19:55.84     39:22.84     0:28.84
    3     81  Franzi Wild            Fr       3            6       20:27.12     59:49.96     1:00.12
    4     74  Jenna Driexler         So      20           26       24:16.52   1:24:06.48     4:49.52
    5     79  Emma Meyers            Jr      24           50       25:43.12   1:49:49.60     6:16.12
    6     78  Hannah Herrara         So      25           75       25:47.71   2:15:37.31     6:20.71

Chicago (Lindblom)    Finish Position -     3

  Team Score (places):  74  Team Score (times):   1:52:58.22   Average Time: 22:35.64

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     72  Daniela Tovar-Miranda  Jr      11           11       21:55.21     21:55.21     0:00.00
    2     67  Loren Escot            Jr      12           23       22:01.45     43:56.66     0:06.24
    3     68  Chloe Hritz            So      15           38       22:37.43   1:06:34.09     0:42.22
    4     69  Timara Norman          So      17           55       23:00.01   1:29:34.10     1:04.80
    5     66  Leslie Delgado         So      19           74       23:24.12   1:52:58.22     1:28.91
    6     73  Serenity Wilson        Sr      21           95       24:29.61   2:17:27.83     2:34.40
    7     70  Lesley Padilla         So      22          117       24:36.44   2:42:04.27     2:41.23

Chicago (DeLaSalle)    Finish Position -     4

  Team Score (places):  79  Team Score (times):   1:55:00.49   Average Time: 23:00.10

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      5  Isabel Rocha           Jr       8            8       21:38.21     21:38.21     0:00.00
    2      4  Danielle Nino          Jr      14           22       22:30.62     44:08.83     0:52.41
    3      7  Amanda Sparano         Jr      16           38       22:45.08   1:06:53.91     1:06.87
    4      6  Courtney Schiller      Jr      18           56       23:12.77   1:30:06.68     1:34.56
    5      2  Marion Edwards         Jr      23           79       24:53.81   1:55:00.49     3:15.60
    6      1  Carmen Carillo         Sr      26          105       26:08.55   2:21:09.04     4:30.34
    7      3  Grace McBroom          Jr      27          132       27:50.26   2:48:59.30     6:12.05

Chicago (Dunbar)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     27  Tremel Williams        Fr   Less Than  5          32:57.75     32:57.75     0:00.00

Chicago (Kenwood)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     49  Amani Jackson-Gladney  Jr   Less Than  5          21:42.13     21:42.13     0:00.00
    2     46  Jay'Liyah Hicks        Jr   Less Than  5          21:55.36     43:37.49     0:13.23

Comer Prep    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    106  D'Myja Ames            Jr   Less Than  5          24:59.58     24:59.58     0:00.00

Johnson College Prep    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    129  Jamaiya Dean           Fr   Less Than  5          25:26.57     25:26.57     0:00.00

Overall Finish List – Boys

IHSA 2A

Place*   Name                              Team               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Charles Sowerby                   Chicago (University    90         M              17:04.55      5:41/M
      2    Abraham Zelchenko                 Chicago (University    93         M              17:05.38      5:42/M
      3    Harrison Shapiro                  Chicago (University    88         M              17:08.06      5:43/M
      4    Nick Slimmon                      Chicago (University    89         M              17:40.13      5:53/M
      5    Max Mayer                         Chicago (Kenwood)      60         M              18:27.11      6:09/M
      6    Joshua Begin                      Chicago (Kenwood)      51         M              18:36.11      6:12/M
      7    Kamryn Hunter                     Chicago (Kenwood)      59         M              18:50.93      6:17/M
      8    Sonny Lee                         Chicago (University    87         M              18:51.56      6:17/M
      9    Nathan Blevins                    Chicago (University    82         M              18:54.99      6:18/M
     10    Brendan Hunt                      Chicago (Kenwood)      58         M              18:58.65      6:19/M
     11    Sean White                        Chicago (University    92         M              19:12.71      6:24/M
     12    La'Ron Owens                      Chicago (Dunbar)       36         M              19:27.90      6:29/M
     13    Christian Barajas                 Chicago (DeLaSalle)     9         M              19:37.42      6:32/M
     14    Brandon Brown                     Chicago (Kenwood)      52         M              19:41.38      6:34/M
     15    Gabe Rocha                        Chicago (DeLaSalle)    17         M              19:43.72      6:34/M
     16    John Stewart                      Chicago (DeLaSalle)    19         M              19:53.89      6:38/M
     17    Cortez Peek                       Chicago (Dunbar)       37         M              19:56.91      6:39/M
     18    Gilberto Moreno                   Chicago (DeLaSalle)    15         M              20:17.29      6:46/M
     19    Darrion Baxter                    Comer Prep            110         M              21:37.09      7:12/M
     20    Isaiah Shepherd                   Johnson College Pre   143         M              21:39.94      7:13/M
     21    Robert Johnson                    Chicago (Dunbar)       35         M              21:55.55      7:18/M
     22    Joshua Cook                       Chicago (DeLaSalle)    11         M              22:05.51      7:22/M
     23    Alexander Omelanczuk              Chicago (DeLaSalle)    16         M              22:05.72      7:22/M
     24    Kelsey Redmond-Smith              Johnson College Pre   141         M              22:08.51      7:23/M
     25    Jacquez Dukes                     Chicago (Dunbar)       34         M              22:59.34      7:40/M
     26    Gavin Alston                      Chicago (Dunbar)       28         M              23:01.44      7:40/M
     27    Nicholas Goodloe                  Chicago (Kenwood)      55         M              23:22.04      7:47/M
     28    Julian Cirttron                   Chicago (DeLaSalle)    10         M              23:31.92      7:50/M
     29    Elijah Devir                      Chicago (Kenwood)      54         M              24:38.72      8:13/M
     30    Derion Dukes                      Chicago (Dunbar)       33         M              27:36.36      9:12/M
     31    Terrell Peterson                  Comer Prep            114         M              29:10.87      9:43/M

Detail Team Results – Boys

IHSA 2A

Chicago (University)    Finish Position -     1

  Team Score (places):  18  Team Score (times):   1:27:49.68   Average Time: 17:33.94

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     90  Charles Sowerby        Sr       1            1       17:04.55     17:04.55     0:00.00
    2     93  Abraham Zelchenko      So       2            3       17:05.38     34:09.93     0:00.83
    3     88  Harrison Shapiro       Jr       3            6       17:08.06     51:17.99     0:03.51
    4     89  Nick Slimmon           Sr       4           10       17:40.13   1:08:58.12     0:35.58
    5     87  Sonny Lee              Jr       8           18       18:51.56   1:27:49.68     1:47.01
    6     82  Nathan Blevins         Jr       9           27       18:54.99   1:46:44.67     1:50.44
    7     92  Sean White             Jr      11           38       19:12.71   2:05:57.38     2:08.16

Chicago (Kenwood)    Finish Position -     2

  Team Score (places):  42  Team Score (times):   1:34:34.18   Average Time: 18:54.84

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     60  Max Mayer              Jr       5            5       18:27.11     18:27.11     0:00.00
    2     51  Joshua Begin           Sr       6           11       18:36.11     37:03.22     0:09.00
    3     59  Kamryn Hunter          Sr       7           18       18:50.93     55:54.15     0:23.82
    4     58  Brendan Hunt           Jr      10           28       18:58.65   1:14:52.80     0:31.54
    5     52  Brandon Brown          Sr      14           42       19:41.38   1:34:34.18     1:14.27
    6     55  Nicholas Goodloe       So      24           66       23:22.04   1:57:56.22     4:54.93
    7     54  Elijah Devir           Fr      26           92       24:38.72   2:22:34.94     6:11.61

Chicago (DeLaSalle)    Finish Position -     3

  Team Score (places):  82  Team Score (times):   1:41:37.83   Average Time: 20:19.57

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      9  Christian Barajas      Jr      13           13       19:37.42     19:37.42     0:00.00
    2     17  Gabe Rocha             Sr      15           28       19:43.72     39:21.14     0:06.30
    3     19  John Stewart           Fr      16           44       19:53.89     59:15.03     0:16.47
    4     15  Gilberto Moreno        Sr      18           62       20:17.29   1:19:32.32     0:39.87
    5     11  Joshua Cook            Sr      20           82       22:05.51   1:41:37.83     2:28.09
    6     16  Alexander Omelanczuk   Jr      21          103       22:05.72   2:03:43.55     2:28.30
    7     10  Julian Cirttron        Fr      25          128       23:31.92   2:27:15.47     3:54.50

Chicago (Dunbar)    Finish Position -     4

  Team Score (places):  93  Team Score (times):   1:47:21.14   Average Time: 21:28.23

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     36  La'Ron Owens           Fr      12           12       19:27.90     19:27.90     0:00.00
    2     37  Cortez Peek            Fr      17           29       19:56.91     39:24.81     0:29.01
    3     35  Robert Johnson         Fr      19           48       21:55.55   1:01:20.36     2:27.65
    4     34  Jacquez Dukes          So      22           70       22:59.34   1:24:19.70     3:31.44
    5     28  Gavin Alston           So      23           93       23:01.44   1:47:21.14     3:33.54
    6     33  Derion Dukes           Fr      27          120       27:36.36   2:14:57.50     8:08.46

Comer Prep    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    110  Darrion Baxter         Sr   Less Than  5          21:37.09     21:37.09     0:00.00
    2    114  Terrell Peterson       Sr   Less Than  5          29:10.87     50:47.96     7:33.78

Johnson College Prep    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    143  Isaiah Shepherd        Jr   Less Than  5          21:39.94     21:39.94     0:00.00
    2    141  Kelsey Redmond-Smith   Sr   Less Than  5          22:08.51     43:48.45     0:28.57

 

Advertisements