Grayslake IESA Sectional 10-7-17

7th-8th Grade

IESA Class AAA

Qualifying - Teams:  3  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Qualifier

    1      1   2823  Aly Negovetich        Ingleside Big Hollow                   11:42.36  5:51/M    8     IND       
    2      2   1430  Rylee Makowskyj       Vernon Hills Hawthorn North            12:17.46  6:09/M    8     IND       
    3      3   2759  Grace Kokkin          Grayslake                              12:22.42  6:11/M    8     IND       
    4      4   2757  Caroline Kokkin       Grayslake                              12:36.75  6:18/M    8     IND       
    5      5   2780  Raina Rice            Gurnee Woodland                        12:39.65  6:20/M    8     TM        
    6      6   1978  Rose Sheridan         Vernon Hills Hawthorn South            12:46.42  6:23/M    7     TM        
    7      7   1963  Rachel Ackerman       Vernon Hills Hawthorn South            12:46.66  6:23/M    7     TM        
    8      8   2704  Sarah Benes           Antioch                                12:49.35  6:25/M    8     IND       
    9      9   2779  Emma Leung            Gurnee Woodland                        12:50.70  6:25/M    6     TM        
   10     10   2921  Ryan McGrory          Libertyville Highland MS               12:57.55  6:29/M    8     TM        
   11     11   1982  Anna Todd             Vernon Hills Hawthorn South            13:11.55  6:36/M    7     TM        
   12     12   2781  Abigail Ryner         Gurnee Woodland                        13:12.30  6:36/M    8     TM        
   13     13   1970  Emma Fricano          Vernon Hills Hawthorn South            13:13.16  6:37/M    6     TM        
   14     14   2877  Alexandra Palmberg    Lake Forest Deer Path                  13:14.74  6:37/M    6               
   15     15   2923  Bree Ponchak          Libertyville Highland MS               13:16.99  6:38/M    8     TM        
   16     16   1983  Emma Wakefield        Vernon Hills Hawthorn South            13:19.05  6:40/M    8     TM        
   17     17   2878  Olivia Palmberg       Lake Forest Deer Path                  13:22.26  6:41/M    6               
   18     18   1429  Ava Lukyan            Vernon Hills Hawthorn North            13:29.53  6:45/M    6               
   19     19   2848  Amelia Fontana        Lake Forest Deer Path                  13:38.59  6:49/M    7               
   20     20   2774  Sara Armstrong        Gurnee Woodland                        13:39.50  6:50/M    6     TM        
   21     21   2773  Kaitlyn Armstrong     Gurnee Woodland                        13:44.11  6:52/M    7     TM        
   22     22   2844  Elena Bryden          Lake Forest Deer Path                  13:46.47  6:53/M    7               
   23     23   2922  Katie Meyer           Libertyville Highland MS               13:49.53  6:55/M    8     TM        
   24     24   2917  Katie Hodge           Libertyville Highland MS               13:53.19  6:57/M    7     TM        
   25     25   2755  Ella Grabnik          Grayslake                              13:53.57  6:57/M    7               
   26     26   2996  Adeline Gobble        Lincolnshire Daniel Wright             13:57.33  6:59/M    6               
   27     27   2708  Sarah Lucier          Antioch                                13:57.41  6:59/M    8               
   28     28   2914  Zeltzin Alvarez       Libertyville Highland MS               14:04.71  7:02/M    8     TM        
   29     29   2845  Liselle Curry         Lake Forest Deer Path                  14:06.34  7:03/M    5               
   30     30   1985  Amy Wang              Vernon Hills Hawthorn South            14:07.30  7:04/M    8     TM        
   31     31   2998  Ava Hankins           Lincolnshire Daniel Wright             14:08.50  7:04/M    7               
   32     32   1374  Emma Anderson         Vernon Hills Hawthorn North            14:08.72  7:04/M    7               
   33     33   2778  Alexandra Kifer       Gurnee Woodland                        14:10.29  7:05/M    8     TM        
   34     34   2777  Metcalf Grace         Gurnee Woodland                        14:11.09  7:06/M    6     TM        
   35     35   2750  Maya Alcantara        Grayslake                              14:12.47  7:06/M    5               
   36     36   2916  Leah Chudy            Libertyville Highland MS               14:13.61  7:07/M    7     TM        
   37     37   2915  Alexandra Berns       Libertyville Highland MS               14:19.16  7:10/M    8     TM        
   38     38   2706  Paige Caruth          Antioch                                14:19.49  7:10/M    6               
   39     39   1380  Anja Hofmeier         Vernon Hills Hawthorn North            14:22.23  7:11/M    8               
   40     40   1432  Jasmine Paulson       Vernon Hills Hawthorn North            14:24.10  7:12/M    8               
   41     41   1382  Sarah Kuczynski       Vernon Hills Hawthorn North            14:25.76  7:13/M    6               
   42     42   2747  Leialoha Akalaonu     Grayslake                              14:26.34  7:13/M    8               
   43     43   2751  Nicole Brown          Grayslake                              14:26.66  7:13/M    7               
   44     44   2820  Laura Bishop          Ingleside Big Hollow                   14:28.49  7:14/M    8               
   45     45   2822  Nevada Holm           Ingleside Big Hollow                   14:29.39  7:15/M    6               
   46     46   1986  Meagan Wincker        Vernon Hills Hawthorn South            14:30.90  7:15/M    6     TM        
   47     47   2847  Alexandra Fontana     Lake Forest Deer Path                  14:31.86  7:16/M    7               
   48  (< 5)   1256  Jamie Rodriguez       Round Lake Magee                       14:33.83  7:17/M    6               
   49     48   2710  Hailey Menzies        Antioch                                14:34.71  7:17/M    8               
   50     49   1239  Ashley Cline          Mundelein Fremont                      14:38.11  7:19/M    8               
   51     50   2829  Adele Scoggin         Ingleside Big Hollow                   14:39.89  7:20/M    6               
   52     51   2709  Aubrey Maxson         Antioch                                14:41.43  7:21/M    6               
   53     52   2728  Riley Franz           Beach Park                             14:42.25  7:21/M    7               
   54     53   1284  Jennifer Cortes       Round Lake MS                          14:51.03  7:26/M    8               
   55     54   2701  Brooklyn Anaya        Antioch                                14:55.07  7:28/M    6               
   56  (< 5)   1255  America Martinez      Round Lake Magee                       14:57.59  7:29/M    6               
   57     55   1242  Mia Paulsberg         Mundelein Fremont                      14:57.76  7:29/M    6               
   58     56   2712  Maddie Schneider      Antioch                                15:00.71  7:30/M    6               
   59     57   2754  Brooke Davies         Grayslake                              15:01.68  7:31/M    7               
   60     58   1427  Anna Lee              Vernon Hills Hawthorn North            15:01.89  7:31/M    6               
   61     59   2734  Abbigail McLaughlin   Beach Park                             15:02.62  7:31/M    6               
   62     60   1241  Alissa Grace          Mundelein Fremont                      15:03.62  7:32/M    6               
   63     61   2879  Emily Witte           Lake Forest Deer Path                  15:05.99  7:33/M    5               
   64     62   2726  Imani Breslin         Beach Park                             15:20.14  7:40/M    7               
   65     63   2827  Noelle Patrick        Ingleside Big Hollow                   15:21.36  7:41/M    5               
   66     64   2821  Taylor Glover         Ingleside Big Hollow                   15:21.44  7:41/M    5               
   67     65   2830  Angie Sereyka         Ingleside Big Hollow                   15:38.90  7:49/M    6               
   68     66   1238  Kaitlyn Ciaccio       Mundelein Fremont                      15:43.98  7:52/M    6               
   69     67   1224  Adelyn Vana           Lincolnshire Daniel Wright             15:52.04  7:56/M    8               
   70     68   2935  Meghana Dixit         Lincolnshire Daniel Wright             15:55.06  7:58/M    6               
   71     69   1240  Isabella Delacruz     Mundelein Fremont                      15:58.62  7:59/M    7               
   72     70   1243  Sabine Welsch         Mundelein Fremont                      16:17.54  8:09/M    7               
   73     71   2934  Jennifer Chen         Lincolnshire Daniel Wright             16:21.26  8:11/M    6               
   74     72   2727  Samantha Engreso      Beach Park                             16:24.89  8:12/M    7               
   75  (< 5)   2895  Emilia Schultze       Lake Villa Palombi                     16:29.32  8:15/M    7               
   76     73   2731  Marisa Johnson        Beach Park                             16:31.97  8:16/M    8               
   77     74   1279  Sihem Tayari          Lincolnshire Daniel Wright             16:33.38  8:17/M    7               
   78  (< 5)   1251  Jocelyn De Lira maciasRound Lake Magee                       16:38.65  8:19/M    6               
   79     75   1227  Sabrina Xue           Lincolnshire Daniel Wright             16:45.45  8:23/M    8               
   80  (< 5)   2890  Kaylie Borshell       Lake Villa Palombi                     17:24.64  8:42/M    7               
   81     76   2733  Emily Matula          Beach Park                             18:16.92  9:08/M    6               
   82     77   2735  Erica Randell         Beach Park                             18:17.55  9:09/M    6               
   83  (< 5)   2893  Kayla Reimer          Lake Villa Palombi                     18:25.99  9:13/M    7               
   84  (< 5)   1254  Luz Gutierrez         Round Lake Magee                       19:56.03  9:58/M    6               
   85     78   1281  Cynthia Avila         Round Lake MS                          19:56.99  9:58/M    7               
   86     79   1297  Daniela Montes        Round Lake MS                          20:10.58 10:05/M    8               
   87  (< 5)   2894  Katherine Sarver      Lake Villa Palombi                     20:18.62 10:09/M    7               
   88     80   1285  Melniya Lewis         Round Lake MS                          20:18.63 10:09/M    8               
   89     81   1303  Shanel Moore          Round Lake MS                          21:37.06 10:49/M    6               
   90     82   1289  Carla Fernandez       Round Lake MS                          21:42.99 10:51/M    8               
   91     83   1322  Angelica Paredes      Round Lake MS                          21:43.02 10:52/M    8             

Team Summary Report – Girls

7th-8th Grade

IESA Class AAA

 Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Vernon Hills Hawthorn South            53               6   7  11  13  16  30  46         
        Top  5 Times: 13:03.37

    2 Gurnee Woodland                        67               5   9  12  20  21  33  34         
        Top  5 Times: 13:13.25

    3 Libertyville Highland MS              100              10  15  23  24  28  36  37         
        Top  5 Times: 13:36.39

    4 Lake Forest Deer Path                 101              14  17  19  22  29  47  61         
        Top  5 Times: 13:37.68

    5 Grayslake                             109               3   4  25  35  42  43  57         
        Top  5 Times: 13:30.31

    6 Vernon Hills Hawthorn North           131               2  18  32  39  40  41  58         
        Top  5 Times: 13:44.41

    7 Antioch                               172               8  27  38  48  51  54  56         
        Top  5 Times: 14:04.48

    8 Ingleside Big Hollow                  203               1  44  45  50  63  64  65         
        Top  5 Times: 14:08.30

    9 Lincolnshire Daniel Wright            263              26  31  67  68  71  74  75         
        Top  5 Times: 15:14.84

   10 Mundelein Fremont                     299              49  55  60  66  69  70             
        Top  5 Times: 15:16.42

   11 Beach Park                            318              52  59  62  72  73  76  77         
        Top  5 Times: 15:36.37

   12 Round Lake MS                         371              53  78  79  80  81  82  83         
        Top  5 Times: 19:22.86

 Inc. Lake Villa Palombi                   4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Round Lake Magee                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Overall Finish List – Boys

7th-8th Grade

IESA Class AAA

Qualifying - Teams:  3  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Qualifier

    1      1   2889  Spencer Werner        Lake Forest Deer Path                  11:06.89  5:33/M    8     IND       
    2      2   2807  Luke Wiley            Gurnee Woodland                        11:17.74  5:39/M    8     TM        
    3      3   2713  Lucas Baronello       Antioch                                11:24.86  5:42/M    8     TM        
    4      4   2806  Caleb Levy            Gurnee Woodland                        11:32.45  5:46/M    7     TM        
    5      5   2736  Eric Barajas          Beach Park                             11:39.48  5:50/M    7     IND       
    6      6   2716  Peyton Caruth         Antioch                                11:48.85  5:54/M    8     TM        
    7      7   1444  Charlie Blackmer      Vernon Hills Hawthorn North            11:51.04  5:56/M    6     TM        
    8      8   1246  Caden Minehart        Mundelein Fremont                      11:55.35  5:58/M    6     IND       
    9      9   2837  R J Holm              Ingleside Big Hollow                   11:56.09  5:58/M    8     IND       
   10     10   2719  Jake Linck            Antioch                                11:57.17  5:59/M    7     TM        
   11     11   2763  Owen Davies           Grayslake                              11:57.21  5:59/M    7     IND       
   12     12   2887  Jason Schacher        Lake Forest Deer Path                  12:02.84  6:01/M    7               
   13     13   1458  Erik Giezycki         Vernon Hills Hawthorn North            12:03.47  6:02/M    8     TM        
   14     14   1250  Tyler Vrska           Mundelein Fremont                      12:09.51  6:05/M    8               
   15     15   1470  Christian Gitzinger   Vernon Hills Hawthorn North            12:10.78  6:05/M    8     TM        
   16     16   2766  Armen Jerikian        Grayslake                              12:13.00  6:07/M    8               
   17     17   2912  Christian Taylor      Lake Villa Palombi                     12:16.25  6:08/M    7               
   18     18   1357  Anthony Sementa       Round Lake MS                          12:16.84  6:08/M    7               
   19     19   1455  Nathan Faitsch        Vernon Hills Hawthorn North            12:19.08  6:10/M    8     TM        
   20     20   1436  Artur Arzumanov       Vernon Hills Hawthorn North            12:20.77  6:10/M    8     TM        
   21     21   2783  Nolan Bouma           Gurnee Woodland                        12:21.22  6:11/M    7     TM        
   22     22   2812  Maxwell Zeisler       Gurnee Woodland                        12:22.38  6:11/M    8     TM        
   23     23   2841  Colin Todd            Ingleside Big Hollow                   12:24.59  6:12/M    8               
   24     24   1999  Toby Ling             Vernon Hills Hawthorn South            12:27.21  6:14/M    7               
   25     25   2725  Nate Rendel           Antioch                                12:27.69  6:14/M    8     TM        
   26     26   2722  Paul Migas            Antioch                                12:30.58  6:15/M    6     TM        
   27     27   1496  Glen McGowean         Vernon Hills Hawthorn North            12:30.88  6:15/M    8     TM        
   28     28   1228  Jack Curtin           Lincolnshire Daniel Wright             12:32.09  6:16/M    7               
   29     29   2834  Landon Enters         Ingleside Big Hollow                   12:32.49  6:16/M    5               
   30     30   2924  Will Buchert          Libertyville Highland MS               12:36.36  6:18/M    7               
   31     31   2721  Quin Maloney          Antioch                                12:36.99  6:18/M    7     TM        
   32     32   2768  Chris Purgol          Grayslake                              12:37.89  6:19/M    8               
   33     33   2764  Dominic Fidanze       Grayslake                              12:38.43  6:19/M    8               
   34     34   2762  Dylan Clausen         Grayslake                              12:39.70  6:20/M    8               
   35     35   1244  Bryce Durlacher       Mundelein Fremont                      12:40.39  6:20/M    7               
   36     36   1245  Michael Farina        Mundelein Fremont                      12:40.98  6:20/M    7               
   37     37   2882  Gunnar Garriques      Lake Forest Deer Path                  12:41.89  6:21/M    8               
   38     38   2739  Brody Flament         Beach Park                             12:43.42  6:22/M    7               
   39     39   2737  Deric Cooper          Beach Park                             12:47.07  6:24/M    6               
   40     40   2782  Osvaldo Bandera       Gurnee Woodland                        12:47.85  6:24/M    8     TM        
   41     41   2785  Nathan Garcia         Gurnee Woodland                        12:50.67  6:25/M    8     TM        
   42     42   2883  Xavier Garriques      Lake Forest Deer Path                  12:52.09  6:26/M    5               
   43     43   2885  Alexander Panos       Lake Forest Deer Path                  12:52.09  6:26/M    8               
   44     44   2767  Andrew Larson         Grayslake                              12:52.97  6:26/M    8               
   45     45   2770  John Vagnoni          Grayslake                              12:56.29  6:28/M    6               
   46     46   1236  Diego Rosario         Lincolnshire Daniel Wright             12:57.30  6:29/M    6               
   47     47   2717  Anthony Lacerba       Antioch                                12:59.46  6:30/M    8     TM        
   48     48   2840  Kyle Splitt           Ingleside Big Hollow                   13:01.23  6:31/M    8               
   49     49   2832  Clayton Cottrell      Ingleside Big Hollow                   13:02.21  6:31/M    8               
   50     50   1991  Erik Boehmer          Vernon Hills Hawthorn South            13:03.74  6:32/M    7               
   51     51   3022  Edward Zhao           Vernon Hills Hawthorn South            13:08.48  6:34/M    6               
   52     52   1497  Demetri Poulos        Vernon Hills Hawthorn North            13:11.43  6:36/M    7     TM        
   53     53   2843  Vance Worklan         Ingleside Big Hollow                   13:15.64  6:38/M    8               
   54     54   1234  Aidan Plautz          Lincolnshire Daniel Wright             13:18.79  6:39/M    8               
   55     55   2910  Ryan Rossini          Lake Villa Palombi                     13:20.29  6:40/M    8               
   56     56   2804  Jackson Greer         Gurnee Woodland                        13:21.04  6:41/M    6     TM        
   57     57   1996  Dylan Josephson       Vernon Hills Hawthorn South            13:21.90  6:41/M    8               
   58     58   2929  Brett Scheuneman      Libertyville Highland MS               13:21.98  6:41/M    8               
   59     59   1237  Colin Zhang           Lincolnshire Daniel Wright             13:26.83  6:43/M    6               
   60     60   2886  Ian Pogany            Lake Forest Deer Path                  13:29.48  6:45/M    6               
   61     61   2931  Jordan Swanson        Libertyville Highland MS               13:31.43  6:46/M    8               
   62     62   2932  Danny Wojda           Libertyville Highland MS               13:31.45  6:46/M    7               
   63     63   3018  Rudy Mohrdieck        Vernon Hills Hawthorn South            13:35.92  6:48/M    6               
   64     64   1334  Oscar Cortes          Round Lake MS                          13:37.42  6:49/M    7               
   65     65   3021  Adam Wisniewski       Vernon Hills Hawthorn South            13:40.76  6:50/M    8               
   66     66   2881  Ethan Clark           Lake Forest Deer Path                  13:42.60  6:51/M    8               
   67     67   1248  Lukas Smith           Mundelein Fremont                      13:47.70  6:54/M    7               
   68     68   1562  Isaac Valdivia        Round Lake Magee                       13:50.01  6:55/M    8               
   69     69   2925  Peter Chalifoux       Libertyville Highland MS               13:51.49  6:56/M    7               
   70     70   2835  Charlie Hamann        Ingleside Big Hollow                   13:53.38  6:57/M    8               
   71     71   1369  Riley Walsh           Round Lake MS                          13:59.09  7:00/M    6               
   72     72   1230  Braydon Fell          Lincolnshire Daniel Wright             14:02.42  7:01/M    6               
   73     73   1247  Macson Rastrelli      Mundelein Fremont                      14:03.84  7:02/M    6               
   74     74   1333  Danny Campos          Round Lake MS                          14:06.34  7:03/M    6               
   75     75   2745  Armando Reyes         Beach Park                             14:09.42  7:05/M    8               
   76     76   2927  Zach Henderson        Libertyville Highland MS               14:12.61  7:06/M    6               
   77     77   2930  Danny Shinnick        Libertyville Highland MS               14:20.06  7:10/M    7               
   78     78   1339  Carlos Montoya        Round Lake MS                          14:20.30  7:10/M    7               
   79     79   1358  Zachary Soderberg     Round Lake MS                          14:31.92  7:16/M    7               
   80     80   1583  Alexis Soto           Round Lake Magee                       14:41.11  7:21/M    8               
   81     81   1992  Johannes Gastens      Vernon Hills Hawthorn South            14:47.91  7:24/M    6               
   82     82   1232  Ty Henderson          Lincolnshire Daniel Wright             14:51.11  7:26/M    7               
   83     83   1258  David Arellano        Round Lake Magee                       15:03.37  7:32/M    8               
   84     84   2743  Miles Mojica          Beach Park                             15:05.40  7:33/M    7               
   85     85   2896  Gavin Congalton       Lake Villa Palombi                     15:17.28  7:39/M    7               
   86     86   2744  Trent Pelli           Beach Park                             15:20.19  7:40/M    6               
   87     87   2741  Emelio Garcia         Beach Park                             15:21.69  7:41/M    6               
   88     88   1235  Yaseen Primus         Lincolnshire Daniel Wright             15:23.40  7:42/M    6               
   89     89   2897  Garrett Moore         Lake Villa Palombi                     15:23.89  7:42/M    7               
   90     90   2913  Zackaria Wigginton    Lake Villa Palombi                     15:35.51  7:48/M    7               
   91     91   1249  Lucas Thomas          Mundelein Fremont                      15:37.43  7:49/M    8               
   92     92   1356  Chase Oechsle         Round Lake MS                          15:50.22  7:55/M    7               
   93     93   1552  Saul Torres           Round Lake Magee                       15:59.08  8:00/M    8               
   94     94   2911  Harrison Scalf        Lake Villa Palombi                     16:21.52  8:11/M    8               
   95     95   1519  Joshua Witcraft       Round Lake Magee                       17:22.91  8:41/M    8               
   96     96   1578  Raul Garcia           Round Lake Magee                       17:34.08  8:47/M    8               
   97     97   2898  Anthony Morris        Lake Villa Palombi                     18:07.44  9:04/M    8               
   98     98   1565  Logan Etherington     Round Lake Magee                       19:13.18  9:37/M    8               

Team Summary Report – Boys

7th-8th Grade

IESA Class AAA

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Antioch                                70               3   6  10  25  26  31  47         
        Top  5 Times: 12:01.83

    2 Vernon Hills Hawthorn North            74               7  13  15  19  20  27  52         
        Top  5 Times: 12:09.03

    3 Gurnee Woodland                        89               2   4  21  22  40  41  56         
        Top  5 Times: 12:04.33

    4 Grayslake                             126              11  16  32  33  34  44  45         
        Top  5 Times: 12:25.25

    5 Lake Forest Deer Path                 135               1  12  37  42  43  60  66         
        Top  5 Times: 12:19.16

    6 Ingleside Big Hollow                  158               9  23  29  48  49  53  70         
        Top  5 Times: 12:35.32

    7 Mundelein Fremont                     160               8  14  35  36  67  73  91         
        Top  5 Times: 12:38.79

    8 Beach Park                            241               5  38  39  75  84  86  87         
        Top  5 Times: 13:16.96

    9 Vernon Hills Hawthorn South           245              24  50  51  57  63  65  81         
        Top  5 Times: 13:07.45

   10 Lincolnshire Daniel Wright            259              28  46  54  59  72  82  88         
        Top  5 Times: 13:15.49

   11 Libertyville Highland MS              280              30  58  61  62  69  76  77         
        Top  5 Times: 13:22.54

   12 Round Lake MS                         305              18  64  71  74  78  79  92         
        Top  5 Times: 13:40.00

   13 Lake Villa Palombi                    336              17  55  85  89  90  94  97         
        Top  5 Times: 14:22.64

   14 Round Lake Magee                      419              68  80  83  93  95  96  98         
        Top  5 Times: 15:23.30

 

 

 

Advertisements