Jones IHSA 3A Regional

Jones IHSA 3A Regional

October 20, 2018


Results By Illinois Prep Top Timing www.ilpreptoptiming.com


Overall Finish List – Girls

Varsity Girls

IHSA AAA

Qualifying - Teams:  6  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Qualifier

    1      1   1307  Ella Behrens          Whitney Young                           17:37.5  5:52/M    12    TM        
    2      2    172  Hannah Thompson       Oak Park-River Forest                   18:26.8  6:09/M          TM        
    3      3    175  Nora Wollen           Oak Park-River Forest                   18:27.9  6:09/M          TM        
    4      4   1329  Daphne Murray         Whitney Young                           18:34.1  6:11/M          TM        
    5      5    165  Violet Harper         Oak Park-River Forest                   18:34.1  6:11/M          TM        
    6      6    173  Josephine Welin       Oak Park-River Forest                   18:35.3  6:12/M          TM        
    7      7    112  Rhiannon O'Keefe      St. Ignatius                            18:42.2  6:14/M          TM        
    8      8    106  Lexi Affolter         St. Ignatius                            19:12.5  6:24/M          TM        
    9      9   1331  Ellie Odom            Whitney Young                           19:17.5  6:26/M          TM        
   10     10    166  Parker Hulen          Oak Park-River Forest                   19:20.7  6:27/M          TM        
   11     11    115  Maddie Semmer         St. Ignatius                            19:26.1  6:29/M          TM        
   12     12   1341  Emma Young            Whitney Young                           19:27.3  6:29/M          TM        
   13     13      3  Julia Benes           Jones College Prep                      19:29.4  6:30/M          TM        
   14     14   1327  Stella Ljung          Whitney Young                           19:35.7  6:32/M          TM        
   15     15     35  Daniela Martinez      Lane Tech                               19:37.6  6:32/M          TM        
   16     16     40  Hannah VanderMuelen   Lane Tech                               19:39.3  6:33/M          TM        
   17     17    168  Audrey Lewis          Oak Park-River Forest                   19:40.6  6:33/M          TM        
   18     18    162  Maggie-Rose Baron     Oak Park-River Forest                   19:40.9  6:33/M          TM        
   19     19    117  Mia Trotter           St. Ignatius                            19:44.1  6:35/M          TM        
   20     20    116  Rosie Sullivan        St. Ignatius                            19:50.4  6:37/M          TM        
   21     21    119  Maeve White           St. Ignatius                            19:56.3  6:39/M          TM        
   22     22     33  Megann Lawlor         Lane Tech                               20:02.8  6:41/M          TM        
   23     23     29  Audrey Calkins        Lane Tech                               20:03.9  6:41/M          TM        
   24     24     66  Grace Sawin           Lincoln Park                            20:07.3  6:42/M          TM        
   25     25    108  Kristina Dalton       St. Ignatius                            20:07.4  6:42/M          TM        
   26     26     37  Stephanie Suarez      Lane Tech                               20:08.9  6:43/M          TM        
   27     27      9  Katie Murray          Jones College Prep                      20:09.6  6:43/M          TM        
   28     28     63  Flora Kuehn           Lincoln Park                            20:10.4  6:43/M          TM        
   29     29     60  Jaelyn Evans          Lincoln Park                            20:16.3  6:45/M          TM        
   30     30     32  Allison Glenn         Lane Tech                               20:17.6  6:46/M          TM        
   31     31     86  Ella Marden           Payton                                  20:21.1  6:47/M          IND       
   32     32      4  Anika Brennan         Jones College Prep                      20:26.3  6:49/M          TM        
   33     33    139  Tiffany Lam           Von Steuben                             20:27.0  6:49/M          IND       
   34     34      6  Dorothy Harbaugh      Jones College Prep                      20:28.4  6:49/M          TM        
   35     35   1325  Ava Hunter            Whitney Young                           20:30.4  6:50/M          TM        
   36     36     87  Catalina McLaughlin   Payton                                  20:31.7  6:50/M          IND       
   37     37      2  Madison Barrera       Jones College Prep                      20:32.3  6:51/M          TM        
   38     38     11  Julia Ross            Jones College Prep                      20:33.5  6:51/M          TM        
   39     39     78  Hannah Bartels        Payton                                  20:35.0  6:51/M          IND       
   40     40     64  Adriana Perez         Lincoln Park                            20:38.8  6:53/M          TM        
   41     41     80  Julia Brandfonbrenner Payton                                  20:45.9  6:55/M          IND       
   42     42     89  Lucia Roth            Payton                                  20:49.4  6:56/M                    
   43     43     36  Sophia Rivera         Lane Tech                               20:54.4  6:58/M          TM        
   44     44     83  Caitlyn Fardy         Payton                                  21:00.7  7:00/M                    
   45     45    141  Jasmin Marcos         Von Steuben                             21:07.4  7:02/M                    
   46     46     12  Ava Schroeder         Jones College Prep                      21:15.7  7:05/M          TM        
   47     47     82  Stella Dziedzic       Payton                                  21:16.5  7:05/M                    
   48     48   1324  River Curry           Whitney Young                           21:29.9  7:10/M          TM        
   49     49     59  Sharon Braemer        Lincoln Park                            22:11.3  7:24/M          TM        
   50     50    144  Angelica Nieto        Von Steuben                             22:21.6  7:27/M                    
   51     51     67  Yuqing Wang           Lincoln Park                            23:47.0  7:55/M          TM        
   52     52     62  Maya King             Lincoln Park                            24:00.7  8:00/M          TM        
   53     53    134  Nyariak Alier         Von Steuben                             24:43.8  8:14/M                    
   54     54    136  Eram Fatima           Von Steuben                             24:58.1  8:19/M                    
   55  (< 5)   1343  Lillian Clara         Schurz                                  29:45.9  9:55/M                    
   56  (< 5)   1353  Maritza Tellez        Schurz                                  35:44.8 11:55/M                    
   57  (< 5)   1352  Adamari Perez         Schurz                                  39:17.5 13:06/M                    



Team Summary Report – Girls

Varsity Girls

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Oak Park-River Forest                  26               2   3   5   6  10  17  18         
        Top  5 Times: 1:33:24.7

    2 Whitney Young                          40               1   4   9  12  14  35  48         
        Top  5 Times: 1:34:31.9

    3 St. Ignatius                           65               7   8  11  19  20  21  25         
        Top  5 Times: 1:36:55.1

    4 Lane Tech                             102              15  16  22  23  26  30  43         
        Top  5 Times: 1:39:32.3

    5 Jones College Prep                    143              13  27  32  34  37  38  46         
        Top  5 Times: 1:41:05.8

    6 Lincoln Park                          170              24  28  29  40  49  51  52         
        Top  5 Times: 1:43:23.8

    7 Payton                                189              31  36  39  41  42  44  47         
        Top  5 Times: 1:43:03.0

    8 Von Steuben                           235              33  45  50  53  54                 
        Top  5 Times: 1:53:37.6

 Inc. Schurz                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Overall Finish List – Boys

Varsity Boys

IHSA AAA

Qualifying - Teams:  6  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Qualifier

    1      1    198  Sam Rivera            Whitney Young                           15:04.1  5:01/M          TM        
    2      2    197  Charlie Nevins        Whitney Young                           15:33.7  5:11/M          TM        
    3      3     50  Julian Higueros       Lane Tech                               15:39.7  5:13/M          TM        
    4      4     22  Anthony Maida         Jones College Prep                      15:40.5  5:13/M          TM        
    5      5    122  Jacob Flynn           St. Ignatius                            15:44.7  5:15/M          TM        
    6      6     19  Alexander John FundatoJones College Prep                      15:50.7  5:17/M          TM        
    7      7     18  Ryan DeSantis         Jones College Prep                      15:52.1  5:17/M          TM        
    8      8    132  John Walls            St. Ignatius                            15:56.3  5:19/M          TM        
    9      9    196  Spencer Nelson        Whitney Young                           16:00.9  5:20/M          TM        
   10     10    199  Keaton Schwarz        Whitney Young                           16:00.9  5:20/M          TM        
   11     11    192  Luke Lasley           Whitney Young                           16:09.6  5:23/M          TM        
   12     12     69  Kembre Daniels        Lincoln Park                            16:13.6  5:24/M          IND       
   13     13    101  Matthew Sullivan      Payton                                  16:14.3  5:25/M          TM        
   14     14     44  Jack Burns            Lane Tech                               16:14.7  5:25/M          TM        
   15     15    131  John Rittereiser      St. Ignatius                            16:18.0  5:26/M          TM        
   16     16    126  Liam Linnen           St. Ignatius                            16:19.9  5:26/M          TM        
   17     17     26  Michael Villa         Jones College Prep                      16:21.6  5:27/M          TM        
   18     18     21  Aaron Hou             Jones College Prep                      16:22.5  5:27/M          TM        
   19     19    186  Garrett Minich        Oak Park-River Forest                   16:26.2  5:29/M          TM        
   20     20     14  Ian Bacon             Jones College Prep                      16:27.2  5:29/M          TM        
   21     21     42  Jonathon Archer       Lane Tech                               16:29.2  5:30/M          TM        
   22     22     23  Andy Niser            Jones College Prep                      16:30.2  5:30/M          TM        
   23     23   1300  Justin Villasenor     Whitney Young                           16:31.1  5:30/M          TM        
   24     24     47  Denys Chelak          Lane Tech                               16:35.0  5:31/M          TM        
   25     25     48  Tommy Donahoe         Lane Tech                               16:40.9  5:33/M          TM        
   26     26    189  Spencer Thorpe        Oak Park-River Forest                   16:41.6  5:34/M          TM        
   27     27    180  Eamon Cavanaugh       Oak Park-River Forest                   16:41.9  5:34/M          TM        
   28     28    130  Thomas Novy           St. Ignatius                            16:44.9  5:35/M          TM        
   29     29     45  Theo Canji            Lane Tech                               16:46.6  5:35/M          TM        
   30     30    148  Maximilan Barrios     Von Steuben                             16:49.3  5:36/M          IND       
   31     31    125  Harry Lesak           St. Ignatius                            16:51.1  5:37/M          TM        
   32     32     51  Alex McBride          Lane Tech                               16:57.8  5:39/M          TM        
   33     33    181  Jake Cramer           Oak Park-River Forest                   17:02.2  5:41/M          TM        
   34     34    177  Jack Blatchford       Oak Park-River Forest                   17:07.4  5:42/M          TM        
   35     35    176  Alfonso Acevedo       Oak Park-River Forest                   17:08.4  5:43/M          TM        
   36     36    185  Gabe Manes            Oak Park-River Forest                   17:10.1  5:43/M          TM        
   37     37     72  William Meyer         Lincoln Park                            17:19.5  5:46/M          IND       
   38     38    153  Jorge Fernandez       Von Steuben                             17:23.9  5:48/M          IND       
   39     39     94  Simon Huffman-GottschlPayton                                  17:34.2  5:51/M          TM        
   40     40    161  Ty Villanueva         Von Steuben                             17:36.2  5:52/M          IND       
   41     41     99  Zach Rose             Payton                                  17:36.8  5:52/M          TM        
   42     42    120  Christian Coletta     St. Ignatius                            17:43.4  5:54/M          TM        
   43     43     95  Jameson Huge          Payton                                  17:44.5  5:55/M          TM        
   44     44    105  George Woodson        Payton                                  17:45.4  5:55/M          TM        
   45     45    104  Elias Wilkin          Payton                                  17:59.1  6:00/M          TM        
   46     46    102  William Thakur        Payton                                  18:13.5  6:04/M          TM        
   47     47    152  Kamlin Dunn           Von Steuben                             18:15.3  6:05/M                    
   48     48    154  Hugo Garibaldi        Von Steuben                             18:35.4  6:12/M                    
   49     49    155  Brandon Gaspar        Von Steuben                             19:04.0  6:21/M                    
   50     50     73  Oscar Nach            Lincoln Park                            19:10.3  6:23/M                    
   51     51     76  Zachary Rosenthal     Lincoln Park                            19:12.7  6:24/M                    
   52     52    160  Mark Sinchi           Von Steuben                             19:23.4  6:28/M                    
   53     53   1354  Angel Aviles          Schurz                                  20:11.6  6:44/M                    
   54     54     74  Jack O'Connell        Lincoln Park                            20:42.5  6:54/M                    
   55     55     77  Jack Stringer         Lincoln Park                            21:16.0  7:05/M                    
   56     56   1372  Fernando Ramirez      Schurz                                  21:25.5  7:08/M                    
   57     57     71  Anthony Merchan       Lincoln Park                            21:26.1  7:09/M                    
   58     58   1373  Jonathan Rodriguez    Schurz                                  21:50.2  7:17/M                    
   59     59   1562  Jorge Vega            Schurz                                  22:36.3  7:32/M                    
   60     60   1561  Qianhan Shen          Schurz                                  23:54.4  7:58/M                    
   61     61   1360  Anthony Berdeja       Schurz                                  27:25.7  9:08/M                    
   62     62   1361  Joshua Clara          Schurz                                  29:56.7  9:59/M

Team Summary Report – Boys

Varsity Boys

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Whitney Young                          33               1   2   9  10  11  23             
        Top  5 Times: 1:18:49.0

    2 Jones College Prep                     52               4   6   7  17  18  20  22         
        Top  5 Times: 1:20:07.2

    3 St. Ignatius                           72               5   8  15  16  28  31  42         
        Top  5 Times: 1:21:03.6

    4 Lane Tech                              87               3  14  21  24  25  29  32         
        Top  5 Times: 1:21:39.3

    5 Oak Park-River Forest                 139              19  26  27  33  34  35  36         
        Top  5 Times: 1:23:59.2

    6 Payton                                180              13  39  41  43  44  45  46         
        Top  5 Times: 1:26:54.9

    7 Von Steuben                           203              30  38  40  47  48  49  52         
        Top  5 Times: 1:28:39.9

    8 Lincoln Park                          204              12  37  50  51  54  55  57         
        Top  5 Times: 1:32:38.5

    9 Schurz                                286              53  56  58  59  60  61  62         
        Top  5 Times: 1:49:57.8


Advertisements