2014 ISL Championships

ISL Championships

Varsity Boys

October 16, 2014

Results By Illinois Prep Top Timing http://www.ilpreptoptiming.com
Total
Place* Name Team Bib No Gend Time
1 Jacob Meyer Chicago (University 80 M 16:02.04
2 Jacob Silverman Chicago (Latin) 57 M 16:15.67
3 Simon Ricci Chicago (Latin) 54 M 16:22.46
4 Aidan Sarazen Chicago (Latin) 55 M 16:29.01
5 Michael Gross Chicago (Latin) 41 M 17:08.91
6 Peter Conroy Northridge Prep 94 M 17:11.09
7 Charles Sowerby Chicago (University 83 M 17:18.03
8 Tommy McHugh Winnetka (North Sho 134 M 17:18.87
9 Daniel Arkes Chicago (Francis W. 5 M 17:23.01
10 Max Bucksbaum Chicago (Latin) 35 M 17:40.53
11 Harrison Shapiro Chicago (University 81 M 17:47.07
12 Graham Ferguson Chicago (Latin) 38 M 17:57.98
13 Jackson Lubin Winnetka (North Sho 133 M 17:59.74
14 Eric Gofen Chicago (Latin) 39 M 18:00.41
15 Matthew Neumeier Chicago (Latin) 51 M 18:00.46
16 Brendan Doyle Winnetka (North Sho 127 M 18:02.55
17 Sebastian Fuentes-Branas Northridge Prep 97 M 18:15.45
18 Patrick Moore Northridge Prep 103 M 18:22.16
19 Arthur Chang Chicago (University 76 M 18:47.92
20 David Hedges Chicago (University 78 M 18:49.14
21 Alexis Lopez Chicago (Latin) 44 M 18:50.48
22 Zach Emanuel Chicago (University 77 M 18:53.75
23 Alexander Mitchell Winnetka (North Sho 135 M 18:54.08
24 Drew Litkowiak Northridge Prep 99 M 18:55.22
25 Will Polsky Chicago (Francis W. 12 M 18:56.14
26 Jake Fischer Chicago (Francis W. 8 M 18:57.97
27 John Madigan Northridge Prep 100 M 18:59.34
28 Luccas Eagles Chicago (Latin) 37 M 19:04.83
29 Will Thornton Northridge Prep 104 M 19:10.23
30 Veselin Nanov Winnetka (North Sho 136 M 19:11.01
31 Ian Talty Winnetka (North Sho 139 M 19:17.10
32 Ian Cummings Chicago (Latin) 36 M 19:27.41
33 James Lovett Winnetka (North Sho 132 M 19:27.52
34 Devin Uner Elgin Academy 92 M 19:31.56
35 Johnny Gross Chicago (Latin) 40 M 19:33.03
36 Ethan MacCumber Chicago (Latin) 45 M 19:34.28
37 James Melonides Chicago (Latin) 50 M 19:46.64
38 Mike Dula Northridge Prep 95 M 19:53.66
39 Taylor Horton Chicago (University 79 M 20:10.91
40 Axel Burlin Chicago (Francis W. 7 M 20:13.91
41 Jack Landsberg Chicago (Latin) 43 M 20:28.27
42 Nicholas Slimmon Chicago (University 82 M 20:28.74
43 Shane Martin Northridge Prep 102 M 20:31.66
44 Joe Barisas Northridge Prep 93 M 20:36.62
45 Prudhive Gudapati Elgin Academy 87 M 20:51.20
46 Salmon Jaffer Chicago (Latin) 42 M 21:00.91
47 Florian Kowalik Northridge Prep 212 M 21:01.68
48 Daniel Avila Chicago (Francis W. 6 M 21:02.96
49 James Hulsizer Chicago (Francis W. 9 M 21:10.18
50 Dean Melonides Chicago (Latin) 49 M 21:20.90
51 Tyler Aprati Chicago (Latin) 32 M 21:28.85
52 George Hart Winnetka (North Sho 130 M 21:30.65
53 Matt Maggiore Chicago (Latin) 46 M 21:31.96
54 Ben Bellick Chicago (Latin) 33 M 21:45.43
55 Nathan Blevins Chicago (University 75 M 21:53.11
56 David Learner Chicago (Francis W. 10 M 21:58.99
57 Tom Fergus Northridge Prep 96 M 22:14.79
58 Edward Polsky Chicago (Francis W. 11 M 22:30.47
59 Eli Bucksbaum Chicago (Latin) 34 M 22:37.70
60 Ben Simon Elgin Academy 91 M 23:38.68
61 Max Bromet Elgin Academy 86 M 23:57.39
62 Ben Goldberg Winnetka (North Sho 129 M 24:04.11
63 Alex Reuter Chicago (Latin) 52 M 24:37.31
64 Quinn Martin Northridge Prep 101 M 24:59.41
65 Casey Fraleigh Winnetka (North Sho 128 M 24:59.91
66 Mathew McKee Chicago (Latin) 48 M 25:01.71
67 Conner Jawerski Elgin Academy 89 M 25:03.24
68 Chris Reuter Chicago (Latin) 53 M 28:08.13

Detail Team Results – Boys

Varsity

High School

Chicago (Latin) Finish Position – 1

Team Score (places): 24 Team Score (times): 1:23:56.58 Average Time: 16:47.32

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 57 Jacob Silverman 2 2 16:15.67 16:15.67 0:00.00
2 54 Simon Ricci 3 5 16:22.46 32:38.13 0:06.79
3 55 Aidan Sarazen 4 9 16:29.01 49:07.14 0:13.34
4 41 Michael Gross 5 14 17:08.91 1:06:16.05 0:53.24
5 35 Max Bucksbaum 10 24 17:40.53 1:23:56.58 1:24.86
6 38 Graham Ferguson 12 36 17:57.98 1:41:54.56 1:42.31
7 39 Eric Gofen 14 50 18:00.41 1:59:54.97 1:44.74
8 51 Matthew Neumeier More Than 7 18:00.46 2:17:55.43 1:44.79
9 44 Alexis Lopez More Than 7 18:50.48 2:36:45.91 2:34.81
10 37 Luccas Eagles More Than 7 19:04.83 2:55:50.74 2:49.16
11 36 Ian Cummings More Than 7 19:27.41 3:15:18.15 3:11.74
12 40 Johnny Gross More Than 7 19:33.03 3:34:51.18 3:17.36
13 45 Ethan MacCumber More Than 7 19:34.28 3:54:25.46 3:18.61
14 50 James Melonides More Than 7 19:46.64 4:14:12.10 3:30.97
15 43 Jack Landsberg More Than 7 20:28.27 4:34:40.37 4:12.60
16 42 Salmon Jaffer More Than 7 21:00.91 4:55:41.28 4:45.24
17 49 Dean Melonides More Than 7 21:20.90 5:17:02.18 5:05.23
18 32 Tyler Aprati More Than 7 21:28.85 5:38:31.03 5:13.18
19 46 Matt Maggiore More Than 7 21:31.96 6:00:02.99 5:16.29
20 33 Ben Bellick More Than 7 21:45.43 6:21:48.42 5:29.76
21 34 Eli Bucksbaum More Than 7 22:37.70 6:44:26.12 6:22.03
22 52 Alex Reuter More Than 7 24:37.31 7:09:03.43 8:21.64
23 48 Mathew McKee More Than 7 25:01.71 7:34:05.14 8:46.04
24 53 Chris Reuter More Than 7 28:08.13 8:02:13.27 11:52.46

Chicago (University) Finish Position – 2

Team Score (places): 56 Team Score (times): 1:28:44.20 Average Time: 17:44.84

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 80 Jacob Meyer 1 1 16:02.04 16:02.04 0:00.00
2 83 Charles Sowerby 7 8 17:18.03 33:20.07 1:15.99
3 81 Harrison Shapiro 11 19 17:47.07 51:07.14 1:45.03
4 76 Arthur Chang 18 37 18:47.92 1:09:55.06 2:45.88
5 78 David Hedges 19 56 18:49.14 1:28:44.20 2:47.10
6 77 Zach Emanuel 20 76 18:53.75 1:47:37.95 2:51.71
7 79 Taylor Horton 32 108 20:10.91 2:07:48.86 4:08.87
8 82 Nicholas Slimmon More Than 7 20:28.74 2:28:17.60 4:26.70
9 75 Nathan Blevins More Than 7 21:53.11 2:50:10.71 5:51.07

Winnetka (North Shore Country Day) Finish Position – 3

Team Score (places): 84 Team Score (times): 1:31:26.25 Average Time: 18:17.25

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 134 Tommy McHugh 8 8 17:18.87 17:18.87 0:00.00
2 133 Jackson Lubin 13 21 17:59.74 35:18.61 0:40.87
3 127 Brendan Doyle 15 36 18:02.55 53:21.16 0:43.68
4 135 Alexander Mitchell 21 57 18:54.08 1:12:15.24 1:35.21
5 136 Veselin Nanov 27 84 19:11.01 1:31:26.25 1:52.14
6 139 Ian Talty 28 112 19:17.10 1:50:43.35 1:58.23
7 132 James Lovett 29 141 19:27.52 2:10:10.87 2:08.65
8 130 George Hart More Than 7 21:30.65 2:31:41.52 4:11.78
9 129 Ben Goldberg More Than 7 24:04.11 2:55:45.63 6:45.24
10 128 Casey Fraleigh More Than 7 24:59.91 3:20:45.54 7:41.04

Northridge Prep Finish Position – 4

Team Score (places): 86 Team Score (times): 1:31:43.26 Average Time: 18:20.65

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 94 Peter Conroy 6 6 17:11.09 17:11.09 0:00.00
2 97 Sebastian Fuentes-Brana 16 22 18:15.45 35:26.54 1:04.36
3 103 Patrick Moore 17 39 18:22.16 53:48.70 1:11.07
4 99 Drew Litkowiak 22 61 18:55.22 1:12:43.92 1:44.13
5 100 John Madigan 25 86 18:59.34 1:31:43.26 1:48.25
6 104 Will Thornton 26 112 19:10.23 1:50:53.49 1:59.14
7 95 Mike Dula 31 143 19:53.66 2:10:47.15 2:42.57
8 102 Shane Martin More Than 7 20:31.66 2:31:18.81 3:20.57
9 93 Joe Barisas More Than 7 20:36.62 2:51:55.43 3:25.53
10 212 Florian Kowalik More Than 7 21:01.68 3:12:57.11 3:50.59
11 96 Tom Fergus More Than 7 22:14.79 3:35:11.90 5:03.70
12 101 Quinn Martin More Than 7 24:59.41 4:00:11.31 7:48.32

Chicago (Francis W. Parker) Finish Position – 5

Team Score (places): 124 Team Score (times): 1:36:33.99 Average Time: 19:18.80

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 5 Daniel Arkes 9 9 17:23.01 17:23.01 0:00.00
2 12 Will Polsky 23 32 18:56.14 36:19.15 1:33.13
3 8 Jake Fischer 24 56 18:57.97 55:17.12 1:34.96
4 7 Axel Burlin 33 89 20:13.91 1:15:31.03 2:50.90
5 6 Daniel Avila 35 124 21:02.96 1:36:33.99 3:39.95
6 9 James Hulsizer 36 160 21:10.18 1:57:44.17 3:47.17
7 10 David Learner 37 197 21:58.99 2:19:43.16 4:35.98
8 11 Edward Polsky More Than 7 22:30.47 2:42:13.63 5:07.46

Elgin Academy Finish Position – 6

Team Score (places): 181 Team Score (times): 1:53:02.07 Average Time: 22:36.41

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 92 Devin Uner 30 30 19:31.56 19:31.56 0:00.00
2 87 Prudhive Gudapati 34 64 20:51.20 40:22.76 1:19.64
3 91 Ben Simon 38 102 23:38.68 1:04:01.44 4:07.12
4 86 Max Bromet 39 141 23:57.39 1:27:58.83 4:25.83
5 89 Conner Jawerski 40 181 25:03.24 1:53:02.07 5:31.68

ISL Championships

Varsity Girls

October 16, 2014

Results By Illinois Prep Top Timing http://www.ilpreptoptiming.com
Total
Place* Name Team Bib No Gend Time
1 Abigail Nadler Chicago (Latin) 28 F 18:43.12
2 Maeve Dunaway The Willows Academy 105 F 18:47.34
3 Sophia Lancaster Chicago (Latin) 26 F 19:14.97
4 Maddie Hoffman Chicago (Latin) 20 F 19:19.66
5 Laura Katunas Chicago (Latin) 23 F 19:31.78
6 Elsa Erling Chicago (University 64 F 19:34.59
7 Kathryn Stender Chicago (Latin) 31 F 20:06.27
8 Isabella Khan Chicago (University 68 F 20:20.75
9 Kayla Robinson Winnetka (North Sho 124 F 20:50.34
10 Madeline Cohen Chicago (Latin) 17 F 20:51.29
11 Liza Libes Chicago (University 70 F 21:01.95
12 Fen Truitt Chicago (University 74 F 21:08.86
13 Anna Brennan Winnetka (North Sho 118 F 21:29.49
14 Grace Cain Chicago (University 59 F 21:31.90
15 Genevieve Nemeth Chicago (University 72 F 21:54.62
16 Alice Carlstrom Chicago (University 60 F 22:08.97
17 Antonia Theodosakis Winnetka (North Sho 125 F 22:11.85
18 Anne O’Regan The Willows Academy 107 F 22:19.61
19 Elizabeth Carlson Chicago (Latin) 15 F 22:22.38
20 Jessica Kubert Chicago (Latin) 25 F 22:23.44
21 Stephanie Sommers The Willows Academy 109 F 22:29.62
22 Anna Sroka The Willows Academy 110 F 22:38.10
23 Teresa Kenny The Willows Academy 106 F 22:55.98
24 Jacquelyn Ingrassia Chicago (University 66 F 23:07.64
25 Paula Herbst Chicago (University 65 F 23:08.44
26 Grace Coberly Chicago (Latin) 16 F 23:09.37
27 Gaby Coetzee Chicago (Francis W. 1 F 23:12.85
28 Liza Edwards-Levin Chicago (University 63 F 23:21.62
29 Antonia Piergies Winnetka (North Sho 123 F 24:02.25
30 Viry Ayala Chicago (Latin) 13 F 24:11.71
31 Madeline Sachs Chicago (University 73 F 24:14.60
32 Chloe Mozer Chicago (Francis W. 3 F 24:24.28
33 Katie Karmin Winnetka (North Sho 120 F 24:28.28
34 Tess Considine Winnetka (North Sho 119 F 24:31.25
35 Scout Baker Chicago (Latin) 14 F 24:34.17
36 Sarah Silverman Chicago (Latin) 30 F 24:37.68
37 Corinne Lam Elgin Academy 85 F 24:41.15
38 Maura Walsh The Willows Academy 111 F 25:08.77
39 Frances Kelleher Chicago (Latin) 24 F 25:25.81
40 annika Johnson Chicago (Latin) 21 F 25:27.17
41 Jackie Klatt The Willows Academy 113 F 26:29.38
42 Claire Schwartz Chicago (Francis W. 4 F 26:39.58
43 Maddie McEvoy The Willows Academy 116 F 28:00.75
44 Emma Meyers Chicago (University 71 F 28:14.02
45 Danae Gomez Chicago (Latin) 18 F 29:04.79
46 Sarah Niemann Winnetka (North Sho 122 F 29:37.41
47 Taylor Colgan The Willows Academy 112 F 30:33.95
48 Maddy Molina Chicago (Latin) 27 F 30:41.14
49 Clara De Pablo Chicago (University 61 F 32:14.31
50 alice Pham Chicago (Latin) 29 F 33:37.72

Detail Team Results – Girls

Varsity

High School

Chicago (Latin) Finish Position – 1

Team Score (places): 20 Team Score (times): 1:36:55.80 Average Time: 19:23.16

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 28 Abigail Nadler 1 1 18:43.12 18:43.12 0:00.00
2 26 Sophia Lancaster 3 4 19:14.97 37:58.09 0:31.85
3 20 Maddie Hoffman 4 8 19:19.66 57:17.75 0:36.54
4 23 Laura Katunas 5 13 19:31.78 1:16:49.53 0:48.66
5 31 Kathryn Stender 7 20 20:06.27 1:36:55.80 1:23.15
6 17 Madeline Cohen 10 30 20:51.29 1:57:47.09 2:08.17
7 15 Elizabeth Carlson 19 49 22:22.38 2:20:09.47 3:39.26
8 25 Jessica Kubert More Than 7 22:23.44 2:42:32.91 3:40.32
9 16 Grace Coberly More Than 7 23:09.37 3:05:42.28 4:26.25
10 13 Viry Ayala More Than 7 24:11.71 3:29:53.99 5:28.59
11 14 Scout Baker More Than 7 24:34.17 3:54:28.16 5:51.05
12 30 Sarah Silverman More Than 7 24:37.68 4:19:05.84 5:54.56
13 24 Frances Kelleher More Than 7 25:25.81 4:44:31.65 6:42.69
14 21 annika Johnson More Than 7 25:27.17 5:09:58.82 6:44.05
15 18 Danae Gomez More Than 7 29:04.79 5:39:03.61 10:21.67
16 27 Maddy Molina More Than 7 30:41.14 6:09:44.75 11:58.02
17 29 alice Pham More Than 7 33:37.72 6:43:22.47 14:54.60

Chicago (University) Finish Position – 2

Team Score (places): 51 Team Score (times): 1:43:38.05 Average Time: 20:43.61

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 64 Elsa Erling 6 6 19:34.59 19:34.59 0:00.00
2 68 Isabella Khan 8 14 20:20.75 39:55.34 0:46.16
3 70 Liza Libes 11 25 21:01.95 1:00:57.29 1:27.36
4 74 Fen Truitt 12 37 21:08.86 1:22:06.15 1:34.27
5 59 Grace Cain 14 51 21:31.90 1:43:38.05 1:57.31
6 72 Genevieve Nemeth 15 66 21:54.62 2:05:32.67 2:20.03
7 60 Alice Carlstrom 16 82 22:08.97 2:27:41.64 2:34.38
8 66 Jacquelyn Ingrassia More Than 7 23:07.64 2:50:49.28 3:33.05
9 65 Paula Herbst More Than 7 23:08.44 3:13:57.72 3:33.85
10 63 Liza Edwards-Levin More Than 7 23:21.62 3:37:19.34 3:47.03
11 73 Madeline Sachs More Than 7 24:14.60 4:01:33.94 4:40.01
12 71 Emma Meyers More Than 7 28:14.02 4:29:47.96 8:39.43
13 61 Clara De Pablo More Than 7 32:14.31 5:02:02.27 12:39.72

The Willows Academy Finish Position – 3

Team Score (places): 83 Team Score (times): 1:49:10.65 Average Time: 21:50.13

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 105 Maeve Dunaway 2 2 18:47.34 18:47.34 0:00.00
2 107 Anne O’Regan 18 20 22:19.61 41:06.95 3:32.27
3 109 Stephanie Sommers 20 40 22:29.62 1:03:36.57 3:42.28
4 110 Anna Sroka 21 61 22:38.10 1:26:14.67 3:50.76
5 106 Teresa Kenny 22 83 22:55.98 1:49:10.65 4:08.64
6 111 Maura Walsh 26 109 25:08.77 2:14:19.42 6:21.43
7 113 Jackie Klatt 27 136 26:29.38 2:40:48.80 7:42.04
8 116 Maddie McEvoy More Than 7 28:00.75 3:08:49.55 9:13.41
9 112 Taylor Colgan More Than 7 30:33.95 3:39:23.50 11:46.61

Winnetka (North Shore Country Day) Finish Position – 4

Team Score (places): 86 Team Score (times): 1:53:02.21 Average Time: 22:36.44

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 124 Kayla Robinson 9 9 20:50.34 20:50.34 0:00.00
2 118 Anna Brennan 13 22 21:29.49 42:19.83 0:39.15
3 125 Antonia Theodosakis 17 39 22:11.85 1:04:31.68 1:21.51
4 123 Antonia Piergies 23 62 24:02.25 1:28:33.93 3:11.91
5 120 Katie Karmin 24 86 24:28.28 1:53:02.21 3:37.94
6 119 Tess Considine 25 111 24:31.25 2:17:33.46 3:40.91
7 122 Sarah Niemann 28 139 29:37.41 2:47:10.87 8:47.07

Chicago (Francis W. Parker) Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1 Gaby Coetzee Less Than 5 23:12.85 23:12.85 0:00.00
2 3 Chloe Mozer Less Than 5 24:24.28 47:37.13 1:11.43
3 4 Claire Schwartz Less Than 5 26:39.58 1:14:16.71 3:26.73

Elgin Academy Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 85 Corinne Lam Less Than 5 24:41.15 24:41.15 0:00.00

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s