2014 Latin Prep Classic

Latin Prep Classic

Varsity

Overall Finish List

October 09, 2014

Results By Illinois Prep Top Timing http://www.ilpreptoptiming.com
Chip         Gun
Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Time
1    Jacob Meyer                       Chicago (University   929              15:56.74    15:56.74
2    Abraham Tobias                    Chicago (Taft)        915              15:58.73    15:58.73
3    Jacob Silverman                   Chicago (Latin)       857              16:04.07    16:04.07
4    Simon Ricci                       Chicago (Latin)       855              16:13.11    16:13.11
5    Mauricio Galvan                   Chicago (Kennedy)     799              16:24.63    16:24.63
6    Aidan Sarazen                     Chicago (Latin)       856              16:26.87    16:26.87
7    Wesley Chan                       Chicago (Payton)     1115              16:32.99    16:32.99
8    Ryan Reynolds                     Chicago (Lake View)   811              16:35.21    16:35.21
9    Roy Jaime                         Cristo Rey Jesuit    1153              16:35.28    16:35.28
10    Raymond Chao                      Chicago (Lincoln Pa   882              16:56.51    16:56.51
11    Sam LaSota                        Chicago (Payton)     1118              17:01.29    17:01.29
12    Michael Gross                     Chicago (Latin)       854              17:01.36    17:01.36
13    Dillon McDonnell                  Chicago (Lake View)   810              17:04.54    17:04.54
14    Raymond Jurkiewicz                Chicago (Lincoln Pa   883              17:08.76    17:08.76
15    Tommy McHugh                      Winnetka (North Sho  1043              17:08.88    17:08.88
16    Michael Love                      Chicago Bulls Colle  1297              17:10.04    17:10.04
17    Elliot Adams                      Chicago (Payton)     1114              17:12.81    17:12.81
18    Daniel Arkes                      Chicago (Francis W.   773              17:17.70    17:17.70
19    Charles Sowerby                   Chicago (University   931              17:19.77    17:19.77
20    Kyle Shannahan                    Lake Forest Academy  1010              17:20.47    17:20.47
21    Ulises Bautista                   Pritzker             1182              17:22.13    17:22.13
22    Max Bucksbaum                     Chicago (Latin)       851              17:24.34    17:24.34
23    Bryan Gonzalez                    Chicago (CICS/North   900              17:26.81    17:26.81
24    Jesus Palmerin                    Chicago (Kennedy)     801              17:32.31    17:32.31
25    Sam Detmer                        Chicago (Payton)     1116              17:35.20    17:35.20
26    Graham Ferguson                   Chicago (Latin)       852              17:39.65    17:39.65
27    Harrison Shapiro                  Chicago (University   930              17:46.35    17:46.35
28    Gabe Rojas                        Chicago (Payton)     1119              17:47.47    17:47.47
29    Jonathan Rico                     Chicago Bulls Colle  1300              17:53.70    17:53.70
30    Eric Gofen                        Chicago (Latin)       853              18:01.50    18:01.50
31    Brendan Doyle                     Winnetka (North Sho  1040              18:02.03    18:02.03
32    Matt Mach                         Chicago (Taft)        912              18:02.94    18:02.94
33    Erick Torres                      Chicago (Lincoln Pa   886              18:03.19    18:03.19
34    Miguel Morales                    Chicago Bulls Colle  1299              18:09.63    18:09.63
35    Kevin Zhagul                      Chicago (Lincoln Pa   887              18:13.58    18:13.58
36    Ryan Harrington                   Chicago (Payton)     1117              18:13.81    18:13.81
37    Oluseyi Olayele                   Gary Comer College   1410              18:14.58    18:14.58
38    Jackson Lubin                     Winnetka (North Sho  1042              18:15.49    18:15.49
39    Matthew Fallon                    Lake Forest Academy  1006              18:21.10    18:21.10
40    Justin Negron                     Chicago (Kennedy)     800              18:24.58    18:24.58
41    Alex Castro                       Chicago (Lincoln Pa   881              18:27.24    18:27.24
42    Arthur Chang                      Chicago (University   926              18:31.05    18:31.05
43    Jorge Pantoja                     UNO Garcia           1337              18:32.38    18:32.38
44    Cesar Villegas                    Chicago (Lake View)   812              18:36.70    18:36.70
45    Michael Frutos                    Cristo Rey Jesuit    1152              18:37.02    18:37.02
46    Owen Leon                         Chicago (Lake View)   807              18:44.13    18:44.13
47    Alexander Mitchell                Winnetka (North Sho  1044              18:45.63    18:45.63
48    Jacob Chagoya                     Lake Forest Academy  1005              18:46.93    18:46.93
49    Jack Luzadder                     Chicago (Lake View)   809              18:48.38    18:48.38
50    Jake Fischer                      Chicago (Francis W.   775              18:49.88    18:49.88
51    Ross Myren                        Chicago (Lincoln Pa   884              18:50.08    18:50.08
52    Edwin Suarez                      Pritzker             1187              18:52.40    18:52.40
53    Maxwell Crawford                  Chicago (C. Hope Ac  1227              18:53.37    18:53.37
54    Veselin Nanov                     Winnetka (North Sho  1045              18:56.42    18:56.42
55    Will Thornton                     Northridge Prep      1030              18:58.40    18:58.40
56    Jontae Thomas                     Rauner College Prep  1256              19:02.31    19:02.31
57    Steven Dominguez                  Chicago (Kennedy)     798              19:03.09    19:03.09
58    Markee Cooper                     Chicago Bulls Colle  1294              19:05.69    19:05.69
59    Jacob Hernandez                   Chicago Bulls Colle  1295              19:12.35    19:12.35
60    Sean Greene                       Chicago (Taft)        911              19:13.94    19:13.94
61    Cesar Montelongo                  Gary Comer College   1405              19:16.79    19:16.79
62    Stephen Burris                    Gary Comer College   1400              19:17.88    19:17.88
63    Cesar Ramirez                     Chicago (Taft)        914              19:18.37    19:18.37
64    Taylor Horton                     Chicago (University   928              19:18.63    19:18.63
65    Alexis Olivares                   Pritzker             1183              19:19.46    19:19.46
66    Mose Sreebny                      Chicago (University   932              19:21.99    19:21.99
67    Osiel Alcantar                    Chicago (Kennedy)     796              19:23.35    19:23.35
68    Etienne Martinez                  Chicago (Ogden Inte  1315              19:24.88    19:24.88
69    Oscar Carmona                     Noble Street Colleg  1134              19:25.87    19:25.87
70    Anthony Vargas                    UNO Garcia           1340              19:29.50    19:29.50
71    Tony Fu                           Lake Forest Academy  1007              19:30.01    19:30.01
72    Angel Barrera                     Pritzker             1181              19:34.37    19:34.37
73    Devin Uner                        Elgin Academy         944              19:38.37    19:38.37
74    Marco Menjivar                    Chicago Bulls Colle  1298              19:41.01    19:41.01
75    Abraam Urias                      Chicago (CICS/North   903              19:44.75    19:44.75
76    Prudhive Gudapati                 Elgin Academy         941              19:44.97    19:44.97
77    Jordan Doss                       Chicago (C. Hope Ac  1229              19:46.07    19:46.07
78    Journey Flemming                  Chicago (C. Hope Ac  1230              19:49.85    19:49.85
79    Ian Talty                         Winnetka (North Sho  1046              19:50.56    19:50.56
80    Alex Rodriguez                    Chicago (C. Hope Ac  1233              19:51.12    19:51.12
81    James Lovett                      Winnetka (North Sho  1041              19:51.98    19:51.98
82    Daniel Cruz                       Chicago (C. Hope Ac  1228              20:01.12    20:01.12
83    Ricardo Ramos                     Cristo Rey Jesuit    1156              20:03.65    20:03.65
84    Alejandro Alvarez                 Cristo Rey Jesuit    1151              20:05.87    20:05.87
85    Lizandro Navarro                  Cristo Rey Jesuit    1155              20:07.10    20:07.10
86    Jonavan Huggins                   Chicago (C. Hope Ac  1231              20:14.47    20:14.47
87    Daniel Avila                      Chicago (Francis W.   774              20:14.64    20:14.64
88    Juan Rodriguez                    Gary Comer College   1413              20:16.48    20:16.48
89    Richard Melville                  Lake Forest Academy  1008              20:17.88    20:17.88
90    Angel Loera                       Chicago (Ogden Inte  1314              20:20.98    20:20.98
91    Carlos Luna                       UNO Garcia           1336              20:22.19    20:22.19
92    Clemente Gabriel                  Noble Street Colleg  1136              20:24.17    20:24.17
93    Gustavo Bruno                     Chicago (Lake View)   806              20:31.55    20:31.55
94    Lucas Cornillat                   Lycee Francais de C  1350              20:33.08    20:33.08
95    Justin Villa                      Rauner College Prep  1257              20:41.66    20:41.66
96    Elijah Alliso                     Gary Comer College   1366              20:43.44    20:43.44
97    Adam Santiago                     Pritzker             1185              20:45.20    20:45.20
98    Alexandre Albiach                 Lycee Francais de C  1349              20:49.37    20:49.37
99    Chris Moreno                      Roycemore             957              20:53.43    20:53.43
100    Patrick Capalad                   Golder CP            1478              20:54.32    20:54.32
101    Shane Martin                      Northridge Prep      1029              20:59.24    20:59.24
102    David Martinez                    Chicago (Taft)        913              20:59.35    20:59.35
103    Juan Renteria                     Pritzker             1184              21:02.30    21:02.30
104    Daniel Cruz                       Noble Street Colleg  1135              21:04.67    21:04.67
105    Steve Rios                        Gary Comer College   1411              21:07.66    21:07.66
106    Ignacio Hernandez                 Rauner College Prep  1253              21:16.98    21:16.98
107    Zach Davis                        Gary Comer College   1403              21:23.05    21:23.05
108    Marquis Shaw                      Chicago (CICS/Ellis  1209              21:26.25    21:26.25
109    David Reyes                       Golder CP            1479              21:38.37    21:38.37
110    David Learner                     Chicago (Francis W.   777              21:47.09    21:47.09
111    Juan Hernandez                    Rauner College Prep  1254              21:50.98    21:50.98
112    Ben Simon                         Elgin Academy         943              21:51.09    21:51.09
113    Luis Belmont                      Noble Street Colleg  1133              21:56.42    21:56.42
114    Will Rush                         Roycemore             959              22:01.19    22:01.19
115    Melvyn Vargas                     Chicago (CICS/North   904              22:14.89    22:14.89
116    Matthew Ormesher                  Roycemore             958              22:15.32    22:15.32
117    Dan Peters                        Chicago (CICS/North   902              22:19.51    22:19.51
118    Max Bromet                        Elgin Academy         940              22:53.73    22:53.73
119    Esteban Munoz                     Rauner College Prep  1255              23:07.09    23:07.09
120    Constantin Van Houdenhoven        Lycee Francais de C  1355              23:08.49    23:08.49
121    Benoit Hebras                     Lycee Francais de C  1352              23:43.75    23:43.75
122    Juan Villasenor                   UNO Garcia           1341              23:48.52    23:48.52
123    Hugo Givens                       Lycee Francais de C  1351              25:00.39    25:00.39
124    Cesar Munoz                       Cristo Rey Jesuit    1154              25:21.14    25:21.14
125    Hector Guerrero                   UNO Garcia           1335              25:38.97    25:38.97
126    Conner Jawerski                   Elgin Academy         942              25:45.28    25:45.28
127    Eric Kromidas                     Chicago (CICS/North   901              26:11.70    26:11.70
128    David Jackson                     Golder CP            1480              26:36.56    26:36.56

Detail Team Results – Boys

Varsity

Chicago (Latin)    Finish Position –     1

Team Score (places):  46  Team Score (times): 1:23:09.75   Average Time: 16:37.95

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    857  Jacob Silverman                 3            3       16:04.07   16:04.07     0:00.00
2    855  Simon Ricci                     4            7       16:13.11   32:17.18     0:09.04
3    856  Aidan Sarazen                   6           13       16:26.87   48:44.05     0:22.80
4    854  Michael Gross                  12           25       17:01.36 1:05:45.41     0:57.29
5    851  Max Bucksbaum                  21           46       17:24.34 1:23:09.75     1:20.27
6    852  Graham Ferguson                25           71       17:39.65 1:40:49.40     1:35.58
7    853  Eric Gofen                     29          100       18:01.50 1:58:50.90     1:57.43

Chicago (Payton)    Finish Position –     2

Team Score (places):  86  Team Score (times): 1:26:09.76   Average Time: 17:13.95

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1115  Wesley Chan                     7            7       16:32.99   16:32.99     0:00.00
2   1118  Sam LaSota                     11           18       17:01.29   33:34.28     0:28.30
3   1114  Elliot Adams                   17           35       17:12.81   50:47.09     0:39.82
4   1116  Sam Detmer                     24           59       17:35.20 1:08:22.29     1:02.21
5   1119  Gabe Rojas                     27           86       17:47.47 1:26:09.76     1:14.48
6   1117  Ryan Harrington                35          121       18:13.81 1:44:23.57     1:40.82

Chicago (Lincoln Park)    Finish Position –     3

Team Score (places): 130  Team Score (times): 1:28:49.28   Average Time: 17:45.86

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    882  Raymond Chao                   10           10       16:56.51   16:56.51     0:00.00
2    883  Raymond Jurkiewicz             14           24       17:08.76   34:05.27     0:12.25
3    886  Erick Torres                   32           56       18:03.19   52:08.46     1:06.68
4    887  Kevin Zhagul                   34           90       18:13.58 1:10:22.04     1:17.07
5    881  Alex Castro                    40          130       18:27.24 1:28:49.28     1:30.73
6    884  Ross Myren                     49          179       18:50.08 1:47:39.36     1:53.57

Chicago (University)    Finish Position –     4

Team Score (places): 147  Team Score (times): 1:28:52.54   Average Time: 17:46.51

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    929  Jacob Meyer                     1            1       15:56.74   15:56.74     0:00.00
2    931  Charles Sowerby                18           19       17:19.77   33:16.51     1:23.03
3    930  Harrison Shapiro               26           45       17:46.35   51:02.86     1:49.61
4    926  Arthur Chang                   41           86       18:31.05 1:09:33.91     2:34.31
5    928  Taylor Horton                  61          147       19:18.63 1:28:52.54     3:21.89
6    932  Mose Sreebny                   63          210       19:21.99 1:48:14.53     3:25.25

Chicago (Lake View)    Finish Position –     5

Team Score (places): 157  Team Score (times): 1:29:48.96   Average Time: 17:57.79

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    811  Ryan Reynolds                   8            8       16:35.21   16:35.21     0:00.00
2    810  Dillon McDonnell               13           21       17:04.54   33:39.75     0:29.33
3    812  Cesar Villegas                 43           64       18:36.70   52:16.45     2:01.49
4    807  Owen Leon                      45          109       18:44.13 1:11:00.58     2:08.92
5    809  Jack Luzadder                  48          157       18:48.38 1:29:48.96     2:13.17
6    806  Gustavo Bruno                  85          242       20:31.55 1:50:20.51     3:56.34

Winnetka (North Shore Country Day)    Finish Position –     6

Team Score (places): 180  Team Score (times): 1:31:08.45   Average Time: 18:13.69

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1043  Tommy McHugh                   15           15       17:08.88   17:08.88     0:00.00
2   1040  Brendan Doyle                  30           45       18:02.03   35:10.91     0:53.15
3   1042  Jackson Lubin                  37           82       18:15.49   53:26.40     1:06.61
4   1044  Alexander Mitchell             46          128       18:45.63 1:12:12.03     1:36.75
5   1045  Veselin Nanov                  52          180       18:56.42 1:31:08.45     1:47.54
6   1046  Ian Talty                      74          254       19:50.56 1:50:59.01     2:41.68
7   1041  James Lovett                   76          330       19:51.98 2:10:50.99     2:43.10

Chicago (Kennedy)    Finish Position –     7

Team Score (places): 185  Team Score (times): 1:30:47.96   Average Time: 18:09.59

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    799  Mauricio Galvan                 5            5       16:24.63   16:24.63     0:00.00
2    801  Jesus Palmerin                 23           28       17:32.31   33:56.94     1:07.68
3    800  Justin Negron                  39           67       18:24.58   52:21.52     1:59.95
4    798  Steven Dominguez               54          121       19:03.09 1:11:24.61     2:38.46
5    796  Osiel Alcantar                 64          185       19:23.35 1:30:47.96     2:58.72

Chicago Bulls College Prep    Finish Position –     8

Team Score (places): 188  Team Score (times): 1:31:31.41   Average Time: 18:18.28

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1297  Michael Love                   16           16       17:10.04   17:10.04     0:00.00
2   1300  Jonathan Rico                  28           44       17:53.70   35:03.74     0:43.66
3   1299  Miguel Morales                 33           77       18:09.63   53:13.37     0:59.59
4   1294  Markee Cooper                  55          132       19:05.69 1:12:19.06     1:55.65
5   1295  Jacob Hernandez                56          188       19:12.35 1:31:31.41     2:02.31
6   1298  Marco Menjivar                 69          257       19:41.01 1:51:12.42     2:30.97

Chicago (Taft)    Finish Position –     9

Team Score (places): 241  Team Score (times): 1:33:33.33   Average Time: 18:42.67

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    915  Abraham Tobias                  2            2       15:58.73   15:58.73     0:00.00
2    912  Matt Mach                      31           33       18:02.94   34:01.67     2:04.21
3    911  Sean Greene                    57           90       19:13.94   53:15.61     3:15.21
4    914  Cesar Ramirez                  60          150       19:18.37 1:12:33.98     3:19.64
5    913  David Martinez                 91          241       20:59.35 1:33:33.33     5:00.62

Lake Forest Academy    Finish Position –    10

Team Score (places): 253  Team Score (times): 1:34:16.39   Average Time: 18:51.28

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1010  Kyle Shannahan                 19           19       17:20.47   17:20.47     0:00.00
2   1006  Matthew Fallon                 38           57       18:21.10   35:41.57     1:00.63
3   1005  Jacob Chagoya                  47          104       18:46.93   54:28.50     1:26.46
4   1007  Tony Fu                        66          170       19:30.01 1:13:58.51     2:09.54
5   1008  Richard Melville               83          253       20:17.88 1:34:16.39     2:57.41

Pritzker    Finish Position –    11

Team Score (places): 288  Team Score (times): 1:35:53.56   Average Time: 19:10.71

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1182  Ulises Bautista                20           20       17:22.13   17:22.13     0:00.00
2   1187  Edwin Suarez                   50           70       18:52.40   36:14.53     1:30.27
3   1183  Alexis Olivares                62          132       19:19.46   55:33.99     1:57.33
4   1181  Angel Barrera                  67          199       19:34.37 1:15:08.36     2:12.24
5   1185  Adam Santiago                  89          288       20:45.20 1:35:53.56     3:23.07
6   1184  Juan Renteria                  92          380       21:02.30 1:56:55.86     3:40.17

Cristo Rey Jesuit    Finish Position –    12

Team Score (places): 290  Team Score (times): 1:35:28.92   Average Time: 19:05.78

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1153  Roy Jaime                       9            9       16:35.28   16:35.28     0:00.00
2   1152  Michael Frutos                 44           53       18:37.02   35:12.30     2:01.74
3   1156  Ricardo Ramos                  78          131       20:03.65   55:15.95     3:28.37
4   1151  Alejandro Alvarez              79          210       20:05.87 1:15:21.82     3:30.59
5   1155  Lizandro Navarro               80          290       20:07.10 1:35:28.92     3:31.82
6   1154  Cesar Munoz                   106          396       25:21.14 2:00:50.06     8:45.86

Gary Comer College Prep.    Finish Position –    13

Team Score (places): 323  Team Score (times): 1:37:49.17   Average Time: 19:33.83

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1410  Oluseyi Olayele                36           36       18:14.58   18:14.58     0:00.00
2   1405  Cesar Montelongo               58           94       19:16.79   37:31.37     1:02.21
3   1400  Stephen Burris                 59          153       19:17.88   56:49.25     1:03.30
4   1413  Juan Rodriguez                 82          235       20:16.48 1:17:05.73     2:01.90
5   1366  Elijah Alliso                  88          323       20:43.44 1:37:49.17     2:28.86
6   1411  Steve Rios                     93          416       21:07.66 1:58:56.83     2:53.08
7   1403  Zach Davis                     95          511       21:23.05 2:20:19.88     3:08.47

Chicago (C. Hope Academy)    Finish Position –    14

Team Score (places): 348  Team Score (times): 1:38:21.53   Average Time: 19:40.31

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1227  Maxwell Crawford               51           51       18:53.37   18:53.37     0:00.00
2   1229  Jordan Doss                    72          123       19:46.07   38:39.44     0:52.70
3   1230  Journey Flemming               73          196       19:49.85   58:29.29     0:56.48
4   1233  Alex Rodriguez                 75          271       19:51.12 1:18:20.41     0:57.75
5   1228  Daniel Cruz                    77          348       20:01.12 1:38:21.53     1:07.75
6   1231  Jonavan Huggins                81          429       20:14.47 1:58:36.00     1:21.10

Chicago (CICS/Northtown)    Finish Position –    15

Team Score (places): 398  Team Score (times): 1:47:57.66   Average Time: 21:35.53

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    900  Bryan Gonzalez                 22           22       17:26.81   17:26.81     0:00.00
2    903  Abraam Urias                   70           92       19:44.75   37:11.56     2:17.94
3    904  Melvyn Vargas                  98          190       22:14.89   59:26.45     4:48.08
4    902  Dan Peters                     99          289       22:19.51 1:21:45.96     4:52.70
5    901  Eric Kromidas                 109          398       26:11.70 1:47:57.66     8:44.89

UNO Garcia    Finish Position –    16

Team Score (places): 402  Team Score (times): 1:47:51.56   Average Time: 21:34.31

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1337  Jorge Pantoja                  42           42       18:32.38   18:32.38     0:00.00
2   1340  Anthony Vargas                 65          107       19:29.50   38:01.88     0:57.12
3   1336  Carlos Luna                    84          191       20:22.19   58:24.07     1:49.81
4   1341  Juan Villasenor               104          295       23:48.52 1:22:12.59     5:16.14
5   1335  Hector Guerrero               107          402       25:38.97 1:47:51.56     7:06.59

Rauner College Prep    Finish Position –    17

Team Score (places): 431  Team Score (times): 1:45:59.02   Average Time: 21:11.80

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1256  Jontae Thomas                  53           53       19:02.31   19:02.31     0:00.00
2   1257  Justin Villa                   87          140       20:41.66   39:43.97     1:39.35
3   1253  Ignacio Hernandez              94          234       21:16.98 1:01:00.95     2:14.67
4   1254  Juan Hernandez                 96          330       21:50.98 1:22:51.93     2:48.67
5   1255  Esteban Munoz                 101          431       23:07.09 1:45:59.02     4:04.78

Elgin Academy    Finish Position –    18

Team Score (places): 444  Team Score (times): 1:49:53.44   Average Time: 21:58.69

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    944  Devin Uner                     68           68       19:38.37   19:38.37     0:00.00
2    941  Prudhive Gudapati              71          139       19:44.97   39:23.34     0:06.60
3    943  Ben Simon                      97          236       21:51.09 1:01:14.43     2:12.72
4    940  Max Bromet                    100          336       22:53.73 1:24:08.16     3:15.36
5    942  Conner Jawerski               108          444       25:45.28 1:49:53.44     6:06.91

Lycee Francais de Chicago    Finish Position –    19

Team Score (places): 486  Team Score (times): 1:53:15.08   Average Time: 22:39.02

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1350  Lucas Cornillat                86           86       20:33.08   20:33.08     0:00.00
2   1349  Alexandre Albiach              90          176       20:49.37   41:22.45     0:16.29
3   1355  Constantin Van Houdenho       102          278       23:08.49 1:04:30.94     2:35.41
4   1352  Benoit Hebras                 103          381       23:43.75 1:28:14.69     3:10.67
5   1351  Hugo Givens                   105          486       25:00.39 1:53:15.08     4:27.31

Chicago (Francis W. Parker)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    773  Daniel Arkes                Less Than  5          17:17.70   17:17.70     0:00.00
2    775  Jake Fischer                Less Than  5          18:49.88   36:07.58     1:32.18
3    774  Daniel Avila                Less Than  5          20:14.64   56:22.22     2:56.94
4    777  David Learner               Less Than  5          21:47.09 1:18:09.31     4:29.39

Roycemore    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    957  Chris Moreno                Less Than  5          20:53.43   20:53.43     0:00.00
2    959  Will Rush                   Less Than  5          22:01.19   42:54.62     1:07.76
3    958  Matthew Ormesher            Less Than  5          22:15.32 1:05:09.94     1:21.89

Northridge Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1030  Will Thornton               Less Than  5          18:58.40   18:58.40     0:00.00
2   1029  Shane Martin                Less Than  5          20:59.24   39:57.64     2:00.84

Noble Street College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1134  Oscar Carmona               Less Than  5          19:25.87   19:25.87     0:00.00
2   1136  Clemente Gabriel            Less Than  5          20:24.17   39:50.04     0:58.30
3   1135  Daniel Cruz                 Less Than  5          21:04.67 1:00:54.71     1:38.80
4   1133  Luis Belmont                Less Than  5          21:56.42 1:22:51.13     2:30.55

Chicago (CICS/Ellison)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1209  Marquis Shaw                Less Than  5          21:26.25   21:26.25     0:00.00

Chicago (Ogden International)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1315  Etienne Martinez            Less Than  5          19:24.88   19:24.88     0:00.00
2   1314  Angel Loera                 Less Than  5          20:20.98   39:45.86     0:56.10

Golder CP    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1478  Patrick Capalad             Less Than  5          20:54.32   20:54.32     0:00.00
2   1479  David Reyes                 Less Than  5          21:38.37   42:32.69     0:44.05
3   1480  David Jackson               Less Than  5          26:36.56 1:09:09.25     5:42.24

Latin Prep Classic

Varsity

Overall Finish List

October 09, 2014

Results By Illinois Prep Top Timing http://www.ilpreptoptiming.com
Chip         Gun
Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Time
1    Abigail Nadler                    Chicago (Latin)       864              18:17.79    18:17.79
2    Maeve Dunaway                     The Willows Academy  1428              18:38.78    18:38.78
3    Isabella Wolke                    Christian Liberty    1197              18:54.49    18:54.49
4    Jocelyne Mendoza                  Chicago (Taft)       1466              19:01.34    19:01.34
5    Sophia Lancaster                  Chicago (Latin)       863              19:19.33    19:19.33
6    Elsa Erling                       Chicago (University   935              19:20.62    19:20.62
7    Maddie Hoffman                    Chicago (Latin)       860              19:23.12    19:23.12
8    Laura Katunas                     Chicago (Latin)       861              19:26.12    19:26.12
9    Claire Goldman                    Chicago (Payton)     1121              19:51.85    19:51.85
10    Samantha Foster                   Chicago (Payton)     1120              19:53.47    19:53.47
11    Kathryn Stender                   Chicago (Latin)       865              19:56.71    19:56.71
12    Alyssa Hui                        Chicago (Lincoln Pa   888              20:12.24    20:12.24
13    Isabella Khan                     Chicago (University   937              20:27.83    20:27.83
14    Maia Sanders                      Chicago (Whitney Yo  1420              20:29.57    20:29.57
15    Kayla Robinson                    Winnetka (North Sho  1052              20:37.52    20:37.52
16    Caroline Young                    Chicago (Taft)       1472              20:41.13    20:41.13
17    Madeline Cohen                    Chicago (Latin)       858              20:42.31    20:42.31
18    Madeline Nash                     Chicago (Payton)     1124              20:51.53    20:51.53
19    Veronica Deane                    Chicago (Taft)       1463              20:55.32    20:55.32
20    Anastasia Rodriguez               Chicago Bulls Colle  1306              20:57.23    20:57.23
21    Liza Libes                        Chicago (University   938              21:02.69    21:02.69
22    Elizabeth Howaniec                Chicago (Whitney Yo  1417              21:09.04    21:09.04
23    Dayra Rosales                     Pritzker             1194              21:13.14    21:13.14
24    Anna Brennan                      Winnetka (North Sho  1047              21:17.91    21:17.91
25    Anna Markey                       Lake Forest Academy  1015              21:19.50    21:19.50
26    Stephanie Sommers                 The Willows Academy  1432              21:19.66    21:19.66
27    Genevieve Nemeth                  Chicago (University   939              21:20.72    21:20.72
28    Maya Rodriguez                    Chicago (Taft)       1468              21:22.47    21:22.47
29    Samantha Helffrich                Chicago (Payton)     1122              21:22.75    21:22.75
30    Theresa Melo                      Chicago Bulls Colle  1303              21:32.07    21:32.07
31    Grace Cain                        Chicago (University   933              21:36.15    21:36.15
32    Alice Carlstrom                   Chicago (University   934              21:38.07    21:38.07
33    Kathleen Nelson                   Winnetka (North Sho  1050              21:38.43    21:38.43
34    Gissel Hernandez                  Chicago (Whitney Yo  1416              21:45.51    21:45.51
35    Jocelin Luna                      Pritzker             1192              21:46.94    21:46.94
36    Isabelle Eiden                    Chicago (Taft)       1464              21:51.07    21:51.07
37    Anna Sroka                        The Willows Academy  1433              21:52.52    21:52.52
38    Jasmine Medina                    Chicago (Lake View)   814              21:54.95    21:54.95
39    Antonia Theodosakis               Winnetka (North Sho  1053              21:58.63    21:58.63
40    Destiny Silva                     Chicago (Taft)       1470              22:01.36    22:01.36
41    Mary Hehn                         Chicago (Taft)       1465              22:01.39    22:01.39
42    Emma Untershea                    Chicago (Whitney Yo  1395              22:01.55    22:01.55
43    Audrey Mattimore                  Chicago (Whitney Yo  1380              22:01.99    22:01.99
44    Elizabeth Walsh                   Chicago (Payton)     1126              22:03.02    22:03.02
45    Lizbeth Bautista                  Chicago (Lake View)   813              22:04.22    22:04.22
46    Esha Kular                        Chicago (Payton)     1123              22:05.05    22:05.05
47    Jessica Kubert                    Chicago (Latin)       862              22:12.04    22:12.04
48    Scout Muzikowski                  Chicago (C. Hope Ac  1238              22:14.67    22:14.67
49    Teresa Kenny                      The Willows Academy  1429              22:14.70    22:14.70
50    Anne O’Regan                      The Willows Academy  1430              22:14.73    22:14.73
51    Katie Dozois                      Lake Forest Academy  1012              22:23.06    22:23.06
52    Jacquelyn Ingrassia               Chicago (University   936              22:29.45    22:29.45
53    Diane Vargas                      Rauner College Prep  1263              22:31.69    22:31.69
54    Chelsea Billingsley               Chicago Bulls Colle  1301              22:46.18    22:46.18
55    Gaby Coetzee                      Chicago (Francis W.   778              22:51.02    22:51.02
56    Damaris Nunez                     Chicago Bulls Colle  1304              22:51.48    22:51.48
57    Karly Nelson                      Chicago (Whitney Yo  1419              23:00.06    23:00.06
58    Elizabeth Shirk                   Chicago (Payton)     1125              23:07.51    23:07.51
59    Virgina Rodriguez                 Chicago (Lake View)   817              23:17.60    23:17.60
60    Michelle Ovalle                   Chicago (Lake View)   815              23:21.39    23:21.39
61    Angelique Serrano                 Chicago (CICS/North   906              23:25.86    23:25.86
62    Dania Luna                        Pritzker             1191              23:35.68    23:35.68
63    Bella Fertel                      Chicago (Whitney Yo  1415              23:37.22    23:37.22
64    Antonia Piergies                  Winnetka (North Sho  1051              23:39.94    23:39.94
65    Linda Rueda                       Rauner College Prep  1259              23:42.62    23:42.62
66    Kennedy Hayes                     Lake Forest Academy  1014              23:48.48    23:48.48
67    Arianna Estrada                   Chicago (C. Hope Ac  1236              23:49.34    23:49.34
68    Stephanie Ramirez                 Pritzker             1193              23:58.41    23:58.41
69    Maura Walsh                       The Willows Academy  1434              23:58.53    23:58.53
70    Lizbeth Delgado                   Cristo Rey Jesuit    1157              23:58.93    23:58.93
71    Alejandra Macias                  Chicago (Kennedy)     803              24:03.28    24:03.28
72    Katie Karmin                      Winnetka (North Sho  1049              24:06.04    24:06.04
73    Jasmine Ramirez                   Chicago (Lake View)   816              24:12.82    24:12.82
74    Melissa Trujillo                  Rauner College Prep  1262              24:20.39    24:20.39
75    Elisa Herrera                     Chicago Bulls Colle  1302              24:21.54    24:21.54
76    Alyssa Rodriguez                  Chicago Bulls Colle  1305              24:25.06    24:25.06
77    Corinne Lam                       Elgin Academy         945              24:27.07    24:27.07
78    Sophie Hanson                     Lake Forest Academy  1013              24:41.14    24:41.14
79    Madeline Rasmussen                Chicago (Lincoln Pa   889              24:51.16    24:51.16
80    Tess Considine                    Winnetka (North Sho  1048              24:52.01    24:52.01
81    Julia Mills                       Lake Forest Academy  1016              24:53.99    24:53.99
82    Alexandra Vazquez                 Cristo Rey Jesuit    1161              25:01.41    25:01.41
83    Donalli Mata                      Cristo Rey Jesuit    1159              25:02.38    25:02.38
84    Lorenza Vazquez                   Lake Forest Academy  1017              25:27.63    25:27.63
85    Shirly Wang                       Lake Forest Academy  1018              25:36.16    25:36.16
86    Monica Birriel                    Pritzker             1189              25:46.27    25:46.27
87    Jazmine Bailey                    Chicago (C. Hope Ac  1234              25:47.33    25:47.33
88    Diana Medina                      Cristo Rey Jesuit    1160              26:00.76    26:00.76
89    Ninqui Hamilton                   Chicago (C. Hope Ac  1237              26:11.96    26:11.96
90    Lissette Garcia                   Cristo Rey Jesuit    1158              26:13.82    26:13.82
91    Anna Marcic                       Lycee Francais de C  1353              26:43.95    26:43.95
92    Claire Schwartz                   Chicago (Francis W.   780              26:49.95    26:49.95
93    Stephanie Ibarra                  Noble Street Colleg  1144              27:30.91    27:30.91
94    Isabel Gaspar                     Noble Street Colleg  1142              27:44.12    27:44.12
95    Hannah Ellis                      Roycemore             960              27:57.80    27:57.80
96    Laura Salas                       Rauner College Prep  1260              28:23.63    28:23.63
97    Yulisa Salas                      UNO Garcia           1347              29:23.65    29:23.65
98    Guadelupe Salgado                 Golder CP            1476              29:26.73    29:26.73
99    Sandy Alvarez                     Noble Street Colleg  1141              29:51.04    29:51.04
100    Michelle Alba                     Golder CP            1477              31:46.36    31:46.36
101    Kelli Wade                        Golder CP            1475              34:20.62    34:20.62
102    Madeline Boughton                 Chicago (C. Hope Ac  1235              34:42.12    34:42.12

Detail Team Results – Girls

Varsity

Chicago (Latin)    Finish Position –     1

Team Score (places):  28  Team Score (times): 1:36:23.07   Average Time: 19:16.61

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    864  Abigail Nadler                  1            1       18:17.79   18:17.79     0:00.00
2    863  Sophia Lancaster                4            5       19:19.33   37:37.12     1:01.54
3    860  Maddie Hoffman                  6           11       19:23.12   57:00.24     1:05.33
4    861  Laura Katunas                   7           18       19:26.12 1:16:26.36     1:08.33
5    865  Kathryn Stender                10           28       19:56.71 1:36:23.07     1:38.92
6    858  Madeline Cohen                 15           43       20:42.31 1:57:05.38     2:24.52
7    862  Jessica Kubert                 45           88       22:12.04 2:19:17.42     3:54.25

Chicago (University)    Finish Position –     2

Team Score (places):  89  Team Score (times): 1:43:48.01   Average Time: 20:45.60

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    935  Elsa Erling                     5            5       19:20.62   19:20.62     0:00.00
2    937  Isabella Khan                  11           16       20:27.83   39:48.45     1:07.21
3    938  Liza Libes                     19           35       21:02.69 1:00:51.14     1:42.07
4    939  Genevieve Nemeth               25           60       21:20.72 1:22:11.86     2:00.10
5    933  Grace Cain                     29           89       21:36.15 1:43:48.01     2:15.53
6    934  Alice Carlstrom                30          119       21:38.07 2:05:26.08     2:17.45
7    936  Jacquelyn Ingrassia            50          169       22:29.45 2:27:55.53     3:08.83

Chicago (Taft)    Finish Position –     3

Team Score (places):  94  Team Score (times): 1:43:51.33   Average Time: 20:46.27

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1466  Jocelyne Mendoza                3            3       19:01.34   19:01.34     0:00.00
2   1472  Caroline Young                 14           17       20:41.13   39:42.47     1:39.79
3   1463  Veronica Deane                 17           34       20:55.32 1:00:37.79     1:53.98
4   1468  Maya Rodriguez                 26           60       21:22.47 1:22:00.26     2:21.13
5   1464  Isabelle Eiden                 34           94       21:51.07 1:43:51.33     2:49.73
6   1470  Destiny Silva                  38          132       22:01.36 2:05:52.69     3:00.02
7   1465  Mary Hehn                      39          171       22:01.39 2:27:54.08     3:00.05

Chicago (Payton)    Finish Position –     4

Team Score (places): 102  Team Score (times): 1:44:02.62   Average Time: 20:48.52

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1121  Claire Goldman                  8            8       19:51.85   19:51.85     0:00.00
2   1120  Samantha Foster                 9           17       19:53.47   39:45.32     0:01.62
3   1124  Madeline Nash                  16           33       20:51.53 1:00:36.85     0:59.68
4   1122  Samantha Helffrich             27           60       21:22.75 1:21:59.60     1:30.90
5   1126  Elizabeth Walsh                42          102       22:03.02 1:44:02.62     2:11.17
6   1123  Esha Kular                     44          146       22:05.05 2:06:07.67     2:13.20
7   1125  Elizabeth Shirk                54          200       23:07.51 2:29:15.18     3:15.66

Chicago (Whitney Young)    Finish Position –     5

Team Score (places): 145  Team Score (times): 1:47:27.66   Average Time: 21:29.53

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1420  Maia Sanders                   12           12       20:29.57   20:29.57     0:00.00
2   1417  Elizabeth Howaniec             20           32       21:09.04   41:38.61     0:39.47
3   1416  Gissel Hernandez               32           64       21:45.51 1:03:24.12     1:15.94
4   1395  Emma Untershea                 40          104       22:01.55 1:25:25.67     1:31.98
5   1380  Audrey Mattimore               41          145       22:01.99 1:47:27.66     1:32.42
6   1419  Karly Nelson                   53          198       23:00.06 2:10:27.72     2:30.49
7   1415  Bella Fertel                   58          256       23:37.22 2:34:04.94     3:07.65

The Willows Academy    Finish Position –     6

Team Score (places): 156  Team Score (times): 1:46:20.39   Average Time: 21:16.08

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1428  Maeve Dunaway                   2            2       18:38.78   18:38.78     0:00.00
2   1432  Stephanie Sommers              24           26       21:19.66   39:58.44     2:40.88
3   1433  Anna Sroka                     35           61       21:52.52 1:01:50.96     3:13.74
4   1429  Teresa Kenny                   47          108       22:14.70 1:24:05.66     3:35.92
5   1430  Anne O’Regan                   48          156       22:14.73 1:46:20.39     3:35.95
6   1434  Maura Walsh                    63          219       23:58.53 2:10:18.92     5:19.75

Winnetka (North Shore Country Day)    Finish Position –     7

Team Score (places): 162  Team Score (times): 1:49:12.43   Average Time: 21:50.49

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1052  Kayla Robinson                 13           13       20:37.52   20:37.52     0:00.00
2   1047  Anna Brennan                   22           35       21:17.91   41:55.43     0:40.39
3   1050  Kathleen Nelson                31           66       21:38.43 1:03:33.86     1:00.91
4   1053  Antonia Theodosakis            37          103       21:58.63 1:25:32.49     1:21.11
5   1051  Antonia Piergies               59          162       23:39.94 1:49:12.43     3:02.42
6   1049  Katie Karmin                   65          227       24:06.04 2:13:18.47     3:28.52
7   1048  Tess Considine                 70          297       24:52.01 2:38:10.48     4:14.49

Chicago Bulls College Prep    Finish Position –     8

Team Score (places): 216  Team Score (times): 1:52:28.50   Average Time: 22:29.70

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1306  Anastasia Rodriguez            18           18       20:57.23   20:57.23     0:00.00
2   1303  Theresa Melo                   28           46       21:32.07   42:29.30     0:34.84
3   1301  Chelsea Billingsley            51           97       22:46.18 1:05:15.48     1:48.95
4   1304  Damaris Nunez                  52          149       22:51.48 1:28:06.96     1:54.25
5   1302  Elisa Herrera                  67          216       24:21.54 1:52:28.50     3:24.31
6   1305  Alyssa Rodriguez               68          284       24:25.06 2:16:53.56     3:27.83

Pritzker    Finish Position –     9

Team Score (places): 249  Team Score (times): 1:56:20.44   Average Time: 23:16.09

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1194  Dayra Rosales                  21           21       21:13.14   21:13.14     0:00.00
2   1192  Jocelin Luna                   33           54       21:46.94   43:00.08     0:33.80
3   1191  Dania Luna                     57          111       23:35.68 1:06:35.76     2:22.54
4   1193  Stephanie Ramirez              62          173       23:58.41 1:30:34.17     2:45.27
5   1189  Monica Birriel                 76          249       25:46.27 1:56:20.44     4:33.13

Chicago (Lake View)    Finish Position –    10

Team Score (places): 256  Team Score (times): 1:54:50.98   Average Time: 22:58.20

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    814  Jasmine Medina                 36           36       21:54.95   21:54.95     0:00.00
2    813  Lizbeth Bautista               43           79       22:04.22   43:59.17     0:09.27
3    817  Virgina Rodriguez              55          134       23:17.60 1:07:16.77     1:22.65
4    815  Michelle Ovalle                56          190       23:21.39 1:30:38.16     1:26.44
5    816  Jasmine Ramirez                66          256       24:12.82 1:54:50.98     2:17.87

Lake Forest Academy    Finish Position –    11

Team Score (places): 272  Team Score (times): 1:57:06.17   Average Time: 23:25.23

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1015  Anna Markey                    23           23       21:19.50   21:19.50     0:00.00
2   1012  Katie Dozois                   49           72       22:23.06   43:42.56     1:03.56
3   1014  Kennedy Hayes                  60          132       23:48.48 1:07:31.04     2:28.98
4   1013  Sophie Hanson                  69          201       24:41.14 1:32:12.18     3:21.64
5   1016  Julia Mills                    71          272       24:53.99 1:57:06.17     3:34.49
6   1017  Lorenza Vazquez                74          346       25:27.63 2:22:33.80     4:08.13
7   1018  Shirly Wang                    75          421       25:36.16 2:48:09.96     4:16.66

Chicago (C. Hope Academy)    Finish Position –    12

Team Score (places): 344  Team Score (times): 2:12:45.42   Average Time: 26:33.08

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1238  Scout Muzikowski               46           46       22:14.67   22:14.67     0:00.00
2   1236  Arianna Estrada                61          107       23:49.34   46:04.01     1:34.67
3   1234  Jazmine Bailey                 77          184       25:47.33 1:11:51.34     3:32.66
4   1237  Ninqui Hamilton                79          263       26:11.96 1:38:03.30     3:57.29
5   1235  Madeline Boughton              81          344       34:42.12 2:12:45.42    12:27.45

Cristo Rey Jesuit    Finish Position –    13

Team Score (places): 367  Team Score (times): 2:06:17.30   Average Time: 25:15.46

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1157  Lizbeth Delgado                64           64       23:58.93   23:58.93     0:00.00
2   1161  Alexandra Vazquez              72          136       25:01.41   49:00.34     1:02.48
3   1159  Donalli Mata                   73          209       25:02.38 1:14:02.72     1:03.45
4   1160  Diana Medina                   78          287       26:00.76 1:40:03.48     2:01.83
5   1158  Lissette Garcia                80          367       26:13.82 2:06:17.30     2:14.89

Chicago (Francis W. Parker)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    778  Gaby Coetzee                Less Than  5          22:51.02   22:51.02     0:00.00
2    780  Claire Schwartz             Less Than  5          26:49.95   49:40.97     3:58.93

Chicago (Kennedy)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    803  Alejandra Macias            Less Than  5          24:03.28   24:03.28     0:00.00

Chicago (Lincoln Park)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    888  Alyssa Hui                  Less Than  5          20:12.24   20:12.24     0:00.00
2    889  Madeline Rasmussen          Less Than  5          24:51.16   45:03.40     4:38.92

Chicago (CICS/Northtown)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    906  Angelique Serrano           Less Than  5          23:25.86   23:25.86     0:00.00

Elgin Academy    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    945  Corinne Lam                 Less Than  5          24:27.07   24:27.07     0:00.00

Roycemore    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    960  Hannah Ellis                Less Than  5          27:57.80   27:57.80     0:00.00

Noble Street College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1144  Stephanie Ibarra            Less Than  5          27:30.91   27:30.91     0:00.00
2   1142  Isabel Gaspar               Less Than  5          27:44.12   55:15.03     0:13.21
3   1141  Sandy Alvarez               Less Than  5          29:51.04 1:25:06.07     2:20.13

Rauner College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1263  Diane Vargas                Less Than  5          22:31.69   22:31.69     0:00.00
2   1259  Linda Rueda                 Less Than  5          23:42.62   46:14.31     1:10.93
3   1262  Melissa Trujillo            Less Than  5          24:20.39 1:10:34.70     1:48.70
4   1260  Laura Salas                 Less Than  5          28:23.63 1:38:58.33     5:51.94

UNO Garcia    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1347  Yulisa Salas                Less Than  5          29:23.65   29:23.65     0:00.00

Lycee Francais de Chicago    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1353  Anna Marcic                 Less Than  5          26:43.95   26:43.95     0:00.00

Golder CP    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1476  Guadelupe Salgado           Less Than  5          29:26.73   29:26.73     0:00.00
2   1477  Michelle Alba               Less Than  5          31:46.36 1:01:13.09     2:19.63
3   1475  Kelli Wade                  Less Than  5          34:20.62 1:35:33.71     4:53.89

Christian Liberty    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1197  Isabella Wolke              Less Than  5          18:54.49   18:54.49     0:00.00

Latin Prep Classic

Frosh Soph

Overall Finish List

October 09, 2014

Results By Illinois Prep Top Timing http://www.ilpreptoptiming.com
Chip         Gun
Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Time
1    Peter Conroy                      Northridge Prep      1020              11:08.13    11:08.13
2    Sebastian Fuentes-Branas          Northridge Prep      1023              11:43.66    11:43.66
3    Will Polsky                       Chicago (Francis W.   771              11:44.41    11:44.41
4    Patrick Moore                     Northridge Prep      1028              11:53.28    11:53.28
5    Luccas Eagles                     Chicago (Latin)       821              11:56.17    11:56.17
6    Ethan MacCumber                   Chicago (Latin)       841              11:59.24    11:59.24
7    John Madigan                      Northridge Prep      1026              12:01.13    12:01.13
8    Danny Zamudio                     Chicago (Payton)     1057              12:01.21    12:01.21
9    Rohan Lopez                       Chicago (Payton)     1054              12:03.23    12:03.23
10    Ian Cummings                      Chicago (Latin)       820              12:03.41    12:03.41
11    Drew Litkowiak                    Northridge Prep      1025              12:06.09    12:06.09
12    Johnny Gross                      Chicago (Latin)       837              12:06.80    12:06.80
13    Joe Barisas                       Northridge Prep      1019              12:08.59    12:08.59
14    Vincent Lujano                    Chicago (Kennedy)     782              12:15.22    12:15.22
15    Julian Negron                     Chicago (Kennedy)     783              12:20.53    12:20.53
16    Mike Dula                         Northridge Prep      1021              12:22.99    12:22.99
17    James Melonides                   Chicago (Latin)       825              12:23.72    12:23.72
18    Phillip Martin                    Chicago (Lincoln Pa   867              12:36.52    12:36.52
19    Aidan Dee                         Lake Forest Academy   963              12:39.31    12:39.31
20    William C Brown                   Chicago (Lincoln Pa   866              12:40.77    12:40.77
21    Nathan Mendoza                    Chicago (Lincoln Pa   868              12:44.54    12:44.54
22    Duncan Ward                       Lake Forest Academy   979              12:45.94    12:45.94
23    Dean Melonides                    Chicago (Latin)       824              12:47.86    12:47.86
24    Gavin Siegel                      Chicago (Latin)       828              12:50.08    12:50.08
25    Salmon Jaffer                     Chicago (Latin)       822              12:55.54    12:55.54
26    Fletcher Hackbert                 Beacon Academy       1461              13:03.71    13:03.71
27    Destin Teamer                     Winnetka (North Sho  1035              13:10.06    13:10.06
28    Axel Burlin                       Chicago (Francis W.   768              13:10.31    13:10.31
29    Tyler Aprati                      Chicago (Latin)       818              13:11.31    13:11.31
30    Matt Maggiore                     Chicago (Latin)       842              13:17.50    13:17.50
31    Andrew Duarte                     Chicago (Ogden Inte  1308              13:20.35    13:20.35
32    Edward Polsky                     Chicago (Francis W.   770              13:32.93    13:32.93
33    Paul Acar                         Chicago (CICS/North   890              13:32.94    13:32.94
34    David Vega                        Chicago (C. Hope Ac  1223              13:36.44    13:36.44
35    Tom Fergus                        Northridge Prep      1022              13:37.71    13:37.71
36    Han (Michael) Lin                 Lake Forest Academy   971              13:38.81    13:38.81
37    Sangwon (Willia Choi              Lake Forest Academy   962              13:52.78    13:52.78
38    Curtis Gregory                    Baker College Prep   1451              13:59.62    13:59.62
39    Eli Bucksbaum                     Chicago (Latin)       819              14:00.99    14:00.99
40    Erik Sanchez                      Chicago Bulls Colle  1288              14:03.51    14:03.51
41    Carlos Garza                      Pritzker             1163              14:04.38    14:04.38
42    Guangyi (Robin) Shao              Lake Forest Academy   975              14:05.08    14:05.08
43    Jacob Naszke                      Chicago (Ogden Inte  1310              14:06.13    14:06.13
44    Matthew Buie                      Chicago (Ogden Inte  1307              14:08.78    14:08.78
45    Zhaoqi (George) Wang              Lake Forest Academy   977              14:10.41    14:10.41
46    Danny Schlect                     Chicago (Lincoln Pa   869              14:13.15    14:13.15
47    George Hart                       Winnetka (North Sho  1032              14:18.23    14:18.23
48    Yili (Tiger) Luo                  Lake Forest Academy   972              14:21.34    14:21.34
49    Ziting (Thomas) Huang             Lake Forest Academy   967              14:26.39    14:26.39
50    Alberto Vazquez                   Chicago (C. Hope Ac  1222              14:28.20    14:28.20
51    Julian Laboy                      Chicago Bulls Colle  1284              14:28.67    14:28.67
52    Salvador Bustamante               Golder CP            1473              14:29.28    14:29.28
53    Jason Sanchez                     Chicago Bulls Colle  1289              14:30.03    14:30.03
54    Ricardo Magana                    Chicago Bulls Colle  1286              14:31.08    14:31.08
55    Adrian Villa                      Pritzker             1165              14:31.44    14:31.44
56    Nelson Reyna-Portillo             Pritzker             1164              14:31.94    14:31.94
57    Victor Lozano                     Chicago (C. Hope Ac  1216              14:33.92    14:33.92
58    Oscar Tapia                       Chicago (Kennedy)     786              14:35.53    14:35.53
59    Reymundo Acuna                    Chicago (Kennedy)     781              14:37.79    14:37.79
60    Ramon Sanchez                     Chicago (Kennedy)     785              14:38.44    14:38.44
61    Quinn Martin                      Northridge Prep      1027              14:44.87    14:44.87
62    Aiden Tapia                       Chicago (C. Hope Ac  1221              14:45.03    14:45.03
63    Ben Goldberg                      Winnetka (North Sho  1031              14:46.84    14:46.84
64    Richard Mbouambouo                Chicago (Latin)       843              14:50.67    14:50.67
65    Jason Smith                       Lake Forest Academy   976              14:50.99    14:50.99
66    J’son Fraiser                     Chicago (C. Hope Ac  1214              14:51.91    14:51.91
67    Will Weinfield                    Lake Forest Academy   981              14:52.31    14:52.31
68    Timothy Lozano-Corona             Chicago Bulls Colle  1285              14:53.09    14:53.09
69    Firouz Niazi                      Winnetka (North Sho  1034              14:59.15    14:59.15
70    Ricardo Angel                     Pritzker             1162              15:03.84    15:03.84
71    Mickey Masterson                  Beacon Academy       1460              15:06.27    15:06.27
72    Ethan Rodriguez                   Chicago (CICS/North   891              15:08.21    15:08.21
73    Alex Gaudin                       Rauner College Prep  1241              15:23.61    15:23.61
74    Jorge Rubio                       Chicago (Kennedy)     784              15:31.25    15:31.25
75    Mathew McKee                      Chicago (Latin)       823              15:44.15    15:44.15
76    Justin Hone                       Lake Forest Academy   966              15:50.07    15:50.07
77    Zhefeng (Edwin) Wang              Lake Forest Academy   978              15:55.93    15:55.93
78    Ryan Gullang                      Lake Forest Academy   965              15:56.62    15:56.62
79    Deriall Reed                      Chicago (C. Hope Ac  1219              16:07.64    16:07.64
80    Hanjoo (Oliver) Lee               Lake Forest Academy   968              16:38.98    16:38.98
81    Chris Reuter                      Chicago (Latin)       827              16:39.41    16:39.41
82    Jamie Reid-Anderson               Lake Forest Academy   974              16:52.70    16:52.70
83    Marcel Johnican                   Chicago (CICS/Ellis  1196              19:32.62    19:32.62
84    Solomon Brown                     Chicago (CICS/Ellis  1195              20:25.00    20:25.00

Detail Team Results – Boys

Frosh Soph

Northridge Prep    Finish Position –     1

Team Score (places):  20  Team Score (times):   58:52.29   Average Time: 11:46.46

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1020  Peter Conroy                    1            1       11:08.13   11:08.13     0:00.00
2   1023  Sebastian Fuentes-Brana         2            3       11:43.66   22:51.79     0:35.53
3   1028  Patrick Moore                   3            6       11:53.28   34:45.07     0:45.15
4   1026  John Madigan                    6           12       12:01.13   46:46.20     0:53.00
5   1025  Drew Litkowiak                  8           20       12:06.09   58:52.29     0:57.96
6   1019  Joe Barisas                    10           30       12:08.59 1:11:00.88     1:00.46
7   1021  Mike Dula                      13           43       12:22.99 1:23:23.87     1:14.86
8   1022  Tom Fergus                  More Than  7          13:37.71 1:37:01.58     2:29.58
9   1027  Quinn Martin                More Than  7          14:44.87 1:51:46.45     3:36.74

Chicago (Latin)    Finish Position –     2

Team Score (places):  39  Team Score (times): 1:00:29.34   Average Time: 12:05.87

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    821  Luccas Eagles                   4            4       11:56.17   11:56.17     0:00.00
2    841  Ethan MacCumber                 5            9       11:59.24   23:55.41     0:03.07
3    820  Ian Cummings                    7           16       12:03.41   35:58.82     0:07.24
4    837  Johnny Gross                    9           25       12:06.80   48:05.62     0:10.63
5    825  James Melonides                14           39       12:23.72 1:00:29.34     0:27.55
6    824  Dean Melonides                 17           56       12:47.86 1:13:17.20     0:51.69
7    828  Gavin Siegel                   18           74       12:50.08 1:26:07.28     0:53.91
8    822  Salmon Jaffer               More Than  7          12:55.54 1:39:02.82     0:59.37
9    818  Tyler Aprati                More Than  7          13:11.31 1:52:14.13     1:15.14
10    842  Matt Maggiore               More Than  7          13:17.50 2:05:31.63     1:21.33
11    819  Eli Bucksbaum               More Than  7          14:00.99 2:19:32.62     2:04.82
12    843  Richard Mbouambouo          More Than  7          14:50.67 2:34:23.29     2:54.50
13    823  Mathew McKee                More Than  7          15:44.15 2:50:07.44     3:47.98
14    827  Chris Reuter                More Than  7          16:39.41 3:06:46.85     4:43.24

Lake Forest Academy    Finish Position –     3

Team Score (places):  95  Team Score (times): 1:07:01.92   Average Time: 13:24.38

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    963  Aidan Dee                      15           15       12:39.31   12:39.31     0:00.00
2    979  Duncan Ward                    16           31       12:45.94   25:25.25     0:06.63
3    971  Han (Michael) Lin              20           51       13:38.81   39:04.06     0:59.50
4    962  Sangwon (Willia Choi           21           72       13:52.78   52:56.84     1:13.47
5    975  Guangyi (Robin) Shao           23           95       14:05.08 1:07:01.92     1:25.77
6    977  Zhaoqi (George) Wang           24          119       14:10.41 1:21:12.33     1:31.10
7    972  Yili (Tiger) Luo               25          144       14:21.34 1:35:33.67     1:42.03
8    967  Ziting (Thomas) Huang       More Than  7          14:26.39 1:50:00.06     1:47.08
9    976  Jason Smith                 More Than  7          14:50.99 2:04:51.05     2:11.68
10    981  Will Weinfield              More Than  7          14:52.31 2:19:43.36     2:13.00
11    966  Justin Hone                 More Than  7          15:50.07 2:35:33.43     3:10.76
12    978  Zhefeng (Edwin) Wang        More Than  7          15:55.93 2:51:29.36     3:16.62
13    965  Ryan Gullang                More Than  7          15:56.62 3:07:25.98     3:17.31
14    968  Hanjoo (Oliver) Lee         More Than  7          16:38.98 3:24:04.96     3:59.67
15    974  Jamie Reid-Anderson         More Than  7          16:52.70 3:40:57.66     4:13.39

Chicago (Kennedy)    Finish Position –     4

Team Score (places): 119  Team Score (times): 1:08:27.51   Average Time: 13:41.50

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    782  Vincent Lujano                 11           11       12:15.22   12:15.22     0:00.00
2    783  Julian Negron                  12           23       12:20.53   24:35.75     0:05.31
3    786  Oscar Tapia                    31           54       14:35.53   39:11.28     2:20.31
4    781  Reymundo Acuna                 32           86       14:37.79   53:49.07     2:22.57
5    785  Ramon Sanchez                  33          119       14:38.44 1:08:27.51     2:23.22
6    784  Jorge Rubio                    37          156       15:31.25 1:23:58.76     3:16.03

Chicago Bulls College Prep    Finish Position –     5

Team Score (places): 142  Team Score (times): 1:12:26.38   Average Time: 14:29.28

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1288  Erik Sanchez                   22           22       14:03.51   14:03.51     0:00.00
2   1284  Julian Laboy                   27           49       14:28.67   28:32.18     0:25.16
3   1289  Jason Sanchez                  28           77       14:30.03   43:02.21     0:26.52
4   1286  Ricardo Magana                 29          106       14:31.08   57:33.29     0:27.57
5   1285  Timothy Lozano-Corona          36          142       14:53.09 1:12:26.38     0:49.58

Chicago (C. Hope Academy)    Finish Position –     6

Team Score (places): 144  Team Score (times): 1:12:15.50   Average Time: 14:27.10

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1223  David Vega                     19           19       13:36.44   13:36.44     0:00.00
2   1222  Alberto Vazquez                26           45       14:28.20   28:04.64     0:51.76
3   1216  Victor Lozano                  30           75       14:33.92   42:38.56     0:57.48
4   1221  Aiden Tapia                    34          109       14:45.03   57:23.59     1:08.59
5   1214  J’son Fraiser                  35          144       14:51.91 1:12:15.50     1:15.47
6   1219  Deriall Reed                   38          182       16:07.64 1:28:23.14     2:31.20

Chicago (Francis W. Parker)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    771  Will Polsky                 Less Than  5          11:44.41   11:44.41     0:00.00
2    768  Axel Burlin                 Less Than  5          13:10.31   24:54.72     1:25.90
3    770  Edward Polsky               Less Than  5          13:32.93   38:27.65     1:48.52

Chicago (Lincoln Park)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    867  Phillip Martin              Less Than  5          12:36.52   12:36.52     0:00.00
2    866  William C Brown             Less Than  5          12:40.77   25:17.29     0:04.25
3    868  Nathan Mendoza              Less Than  5          12:44.54   38:01.83     0:08.02
4    869  Danny Schlect               Less Than  5          14:13.15   52:14.98     1:36.63

Chicago (CICS/Northtown)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    890  Paul Acar                   Less Than  5          13:32.94   13:32.94     0:00.00
2    891  Ethan Rodriguez             Less Than  5          15:08.21   28:41.15     1:35.27

Winnetka (North Shore Country Day)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1035  Destin Teamer               Less Than  5          13:10.06   13:10.06     0:00.00
2   1032  George Hart                 Less Than  5          14:18.23   27:28.29     1:08.17
3   1031  Ben Goldberg                Less Than  5          14:46.84   42:15.13     1:36.78
4   1034  Firouz Niazi                Less Than  5          14:59.15   57:14.28     1:49.09

Chicago (Payton)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1057  Danny Zamudio               Less Than  5          12:01.21   12:01.21     0:00.00
2   1054  Rohan Lopez                 Less Than  5          12:03.23   24:04.44     0:02.02

Pritzker    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1163  Carlos Garza                Less Than  5          14:04.38   14:04.38     0:00.00
2   1165  Adrian Villa                Less Than  5          14:31.44   28:35.82     0:27.06
3   1164  Nelson Reyna-Portillo       Less Than  5          14:31.94   43:07.76     0:27.56
4   1162  Ricardo Angel               Less Than  5          15:03.84   58:11.60     0:59.46

Chicago (CICS/Ellison)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1196  Marcel Johnican             Less Than  5          19:32.62   19:32.62     0:00.00
2   1195  Solomon Brown               Less Than  5          20:25.00   39:57.62     0:52.38

Rauner College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1241  Alex Gaudin                 Less Than  5          15:23.61   15:23.61     0:00.00

Chicago (Ogden International)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1308  Andrew Duarte               Less Than  5          13:20.35   13:20.35     0:00.00
2   1310  Jacob Naszke                Less Than  5          14:06.13   27:26.48     0:45.78
3   1307  Matthew Buie                Less Than  5          14:08.78   41:35.26     0:48.43

Baker College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1451  Curtis Gregory              Less Than  5          13:59.62   13:59.62     0:00.00

Beacon Academy    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1461  Fletcher Hackbert           Less Than  5          13:03.71   13:03.71     0:00.00
2   1460  Mickey Masterson            Less Than  5          15:06.27   28:09.98     2:02.56

Golder CP    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1473  Salvador Bustamante         Less Than  5          14:29.28   14:29.28     0:00.00

Latin Prep Classic

Frosh Soph

Overall Finish List

October 09, 2014

Results By Illinois Prep Top Timing http://www.ilpreptoptiming.com
Chip         Gun
Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Time
1    alana Chandler                    Chicago (Payton)     1058              13:43.52    13:43.52
2    Sarah Nathanson                   Roycemore             947              13:46.64    13:46.64
3    Sydney Baer                       Chicago (Whitney Yo  1357              14:21.55    14:21.55
4    Carmela Haydon                    Chicago (Whitney Yo  1371              14:23.58    14:23.58
5    Grace Coberly                     Chicago (Latin)       848              14:26.03    14:26.03
6    Caley Sawchuk                     Chicago (Taft)       1469              14:26.73    14:26.73
7    Veronica Ortiz                    Chicago (Whitney Yo  1384              14:29.51    14:29.51
8    Zhixin Shou                       Chicago (Whitney Yo  1389              14:29.68    14:29.68
9    annika Johnson                    Chicago (Latin)       831              14:33.93    14:33.93
10    Emma Worrell                      Chicago (Payton)     1064              14:34.30    14:34.30
11    Sarah Silverman                   Chicago (Latin)       835              14:38.59    14:38.59
12    Sofia Martin                      Chicago (Payton)     1062              14:38.99    14:38.99
13    Sanajah Johnson                   Chicago (Payton)     1060              14:41.98    14:41.98
14    Vanessa Guigon                    Chicago (Whitney Yo  1370              14:55.04    14:55.04
15    McClaran Shirley                  Chicago (Payton)     1063              14:56.67    14:56.67
16    Yesenia Ulloa                     Chicago (Whitney Yo  1394              15:03.59    15:03.59
17    Joanna Skrzeczyna                 Chicago (Whitney Yo  1390              15:06.35    15:06.35
18    Olivia Koerman                    Chicago (Whitney Yo  1375              15:07.53    15:07.53
19    Miette Hennessy                   Chicago (Whitney Yo  1372              15:07.57    15:07.57
20    Mia Brenner                       Chicago (Lincoln Pa   870              15:07.96    15:07.96
21    Jessica Guigon                    Chicago (Whitney Yo  1369              15:12.44    15:12.44
22    Meredith Ehlers                   Chicago (Whitney Yo  1367              15:16.51    15:16.51
23    Maggie Browdy                     Chicago (Whitney Yo  1360              15:28.05    15:28.05
24    Gisselle Zuniga                   Chicago (Whitney Yo  1399              15:37.74    15:37.74
25    Natalie Myren                     Chicago (Lincoln Pa   872              15:38.91    15:38.91
26    Zoe Strong                        Chicago (Whitney Yo  1391              15:40.54    15:40.54
27    Jenny Xu                          Chicago (Whitney Yo  1398              15:48.52    15:48.52
28    Kasia Lyszczarczyk                Chicago (Whitney Yo  1377              15:50.65    15:50.65
29    Ingrid Wasmer                     Chicago (Whitney Yo  1397              16:01.20    16:01.20
30    Olivia Grondy                     Chicago (Payton)     1059              16:04.97    16:04.97
31    Seneca Nicklas                    Chicago (Taft)       1467              16:07.01    16:07.01
32    Cynthia Zuniga                    Chicago (Kennedy)     790              16:11.12    16:11.12
33    Juanita Ledesma                   Chicago Bulls Colle  1293              16:11.91    16:11.91
34    Daisy Barajas                     Chicago Bulls Colle  1291              16:13.19    16:13.19
35    Amelia Thyen                      Chicago (Whitney Yo  1393              16:19.49    16:19.49
36    Bianca Murillo                    Chicago (Whitney Yo  1381              16:24.69    16:24.69
37    Paola Carrillo                    Chicago Bulls Colle  1292              16:25.45    16:25.45
38    Patricia Calderon                 Chicago (Whitney Yo  1361              16:38.42    16:38.42
39    Elizabeth Li                      Lake Forest Academy   985              16:40.97    16:40.97
40    Rhyz Lao                          Chicago (Whitney Yo  1376              16:42.70    16:42.70
41    Bea Alicante                      Chicago (Whitney Yo  1356              16:44.89    16:44.89
42    Iris Postma                       Chicago (Whitney Yo  1387              16:48.97    16:48.97
43    Stella Shiffrin                   Chicago (Whitney Yo  1388              16:52.18    16:52.18
44    Ailey Fang                        Lake Forest Academy   984              16:58.11    16:58.11
45    Carmen Chan                       Chicago (Whitney Yo  1363              17:04.38    17:04.38
46    Karen Chow                        Chicago (Whitney Yo  1364              17:19.34    17:19.34
47    Danielle Pointer                  Chicago (CICS/Ellis  1204              17:27.33    17:27.33
48    Ivon Jaimes                       Chicago (CICS/North   892              17:29.81    17:29.81
49    Vanessa Paredes                   Chicago (CICS/North   893              17:39.06    17:39.06
50    Abigail Bahena                    Chicago Bulls Colle  1290              17:42.38    17:42.38
51    Gina Madera                       Chicago (Whitney Yo  1378              17:44.78    17:44.78
52    Linda Ramirez                     Chicago (Kennedy)     789              17:53.44    17:53.44
53    Ariana Torres                     Chicago (Taft)       1471              17:56.08    17:56.08
54    Yara Almarez                      Chicago (Taft)       1462              17:56.89    17:56.89
55    Eljona Kita                       Chicago (Whitney Yo  1374              18:04.76    18:04.76
56    Maddy Molina                      Chicago (Latin)       833              18:10.07    18:10.07
57    Laky Li                           Lake Forest Academy   986              18:15.30    18:15.30
58    Yajayra Juarez                    Cristo Rey Jesuit    1149              18:16.67    18:16.67
59    Lucy Plunkett                     Rauner College Prep  1245              18:33.07    18:33.07
60    Sarah Niemann                     Winnetka (North Sho  1036              18:35.05    18:35.05
61    Natalia Swack                     Chicago (Whitney Yo  1392              18:39.05    18:39.05
62    Misurat Aminu                     Chicago (Whitney Yo  1358              18:42.45    18:42.45
63    Yasmin Corrales                   Chicago (Lincoln Pa   871              18:55.72    18:55.72
64    Maria Anguiano                    Rauner College Prep  1242              19:26.48    19:26.48
65    Andrea Mora                       Baker College Prep   1459              19:34.64    19:34.64
66    Karen Barajas                     Cristo Rey Jesuit    1147              19:40.38    19:40.38
67    Leanne Pena                       Roycemore             948              19:43.29    19:43.29
68    Nashonece Singleton               Baker College Prep   1457              19:44.45    19:44.45
69    Xu Emily                          Lake Forest Academy   983              19:48.27    19:48.27
70    Maddy Torres                      Chicago (Whitney Yo  1359              19:58.54    19:58.54
71    Bridget Musker                    Chicago (Whitney Yo  1382              20:02.41    20:02.41
72    Isabella Pena                     Chicago (Whitney Yo  1385              20:06.34    20:06.34
73    Ilayda Celik-Reese                Chicago (Whitney Yo  1362              20:07.07    20:07.07
74    Carolina Villanueva               Chicago (Whitney Yo  1396              20:13.36    20:13.36
75    Inisha Jones                      Baker College Prep   1458              20:25.19    20:25.19
76    Marisela Garcia                   Cristo Rey Jesuit    1148              20:50.69    20:50.69
77    alice Pham                        Chicago (Latin)       834              20:54.69    20:54.69
78    Liseth Cervantes                  UNO Garcia           1320              21:30.90    21:30.90
79    Denise Mares                      Chicago (Whitney Yo  1379              22:02.56    22:02.56
80    Gloria Oladipo                    Chicago (Whitney Yo  1383              22:42.63    22:42.63
81    Iyanna Lewis                      Chicago (CICS/Ellis  1202              22:46.10    22:46.10
82    Emma Chen                         Lake Forest Academy   982              23:09.17    23:09.17
83    Elizabeth Real                    Cristo Rey Jesuit    1150              24:40.75    24:40.75
84    Miracle Knight                    Chicago (CICS/Ellis  1201              25:02.79    25:02.79
85    Rosalee Connet                    Baker College Prep   1455              27:43.49    27:43.49
86    Omunique Hall                     Chicago (CICS/Ellis  1200              27:52.99    27:52.99

Detail Team Results – Girls

Frosh Soph

Chicago (Whitney Young)    Finish Position –     1

Team Score (places):  28  Team Score (times): 1:12:39.36   Average Time: 14:31.87

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1357  Sydney Baer                     2            2       14:21.55   14:21.55     0:00.00
2   1371  Carmela Haydon                  3            5       14:23.58   28:45.13     0:02.03
3   1384  Veronica Ortiz                  5           10       14:29.51   43:14.64     0:07.96
4   1389  Zhixin Shou                     6           16       14:29.68   57:44.32     0:08.13
5   1370  Vanessa Guigon                 12           28       14:55.04 1:12:39.36     0:33.49
6   1394  Yesenia Ulloa                  14           42       15:03.59 1:27:42.95     0:42.04
7   1390  Joanna Skrzeczyna              15           57       15:06.35 1:42:49.30     0:44.80
8   1375  Olivia Koerman              More Than  7          15:07.53 1:57:56.83     0:45.98
9   1372  Miette Hennessy             More Than  7          15:07.57 2:13:04.40     0:46.02
10   1369  Jessica Guigon              More Than  7          15:12.44 2:28:16.84     0:50.89
11   1367  Meredith Ehlers             More Than  7          15:16.51 2:43:33.35     0:54.96
12   1360  Maggie Browdy               More Than  7          15:28.05 2:59:01.40     1:06.50
13   1399  Gisselle Zuniga             More Than  7          15:37.74 3:14:39.14     1:16.19
14   1391  Zoe Strong                  More Than  7          15:40.54 3:30:19.68     1:18.99
15   1398  Jenny Xu                    More Than  7          15:48.52 3:46:08.20     1:26.97
16   1377  Kasia Lyszczarczyk          More Than  7          15:50.65 4:01:58.85     1:29.10
17   1397  Ingrid Wasmer               More Than  7          16:01.20 4:18:00.05     1:39.65
18   1393  Amelia Thyen                More Than  7          16:19.49 4:34:19.54     1:57.94
19   1381  Bianca Murillo              More Than  7          16:24.69 4:50:44.23     2:03.14
20   1361  Patricia Calderon           More Than  7          16:38.42 5:07:22.65     2:16.87
21   1376  Rhyz Lao                    More Than  7          16:42.70 5:24:05.35     2:21.15
22   1356  Bea Alicante                More Than  7          16:44.89 5:40:50.24     2:23.34
23   1387  Iris Postma                 More Than  7          16:48.97 5:57:39.21     2:27.42
24   1388  Stella Shiffrin             More Than  7          16:52.18 6:14:31.39     2:30.63
25   1363  Carmen Chan                 More Than  7          17:04.38 6:31:35.77     2:42.83
26   1364  Karen Chow                  More Than  7          17:19.34 6:48:55.11     2:57.79
27   1378  Gina Madera                 More Than  7          17:44.78 7:06:39.89     3:23.23
28   1374  Eljona Kita                 More Than  7          18:04.76 7:24:44.65     3:43.21
29   1392  Natalia Swack               More Than  7          18:39.05 7:43:23.70     4:17.50
30   1358  Misurat Aminu               More Than  7          18:42.45 8:02:06.15     4:20.90
31   1359  Maddy Torres                More Than  7          19:58.54 8:22:04.69     5:36.99
32   1382  Bridget Musker              More Than  7          20:02.41 8:42:07.10     5:40.86
33   1385  Isabella Pena               More Than  7          20:06.34 9:02:13.44     5:44.79
34   1362  Ilayda Celik-Reese          More Than  7          20:07.07 9:22:20.51     5:45.52
35   1396  Carolina Villanueva         More Than  7          20:13.36 9:42:33.87     5:51.81
36   1379  Denise Mares                More Than  7          22:02.56 10:04:36.43     7:41.01
37   1383  Gloria Oladipo              More Than  7          22:42.63 10:27:19.06     8:21.08

Chicago (Payton)    Finish Position –     2

Team Score (places):  43  Team Score (times): 1:12:35.46   Average Time: 14:31.09

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1058  alana Chandler                  1            1       13:43.52   13:43.52     0:00.00
2   1064  Emma Worrell                    8            9       14:34.30   28:17.82     0:50.78
3   1062  Sofia Martin                   10           19       14:38.99   42:56.81     0:55.47
4   1060  Sanajah Johnson                11           30       14:41.98   57:38.79     0:58.46
5   1063  McClaran Shirley               13           43       14:56.67 1:12:35.46     1:13.15
6   1059  Olivia Grondy                  16           59       16:04.97 1:28:40.43     2:21.45

Chicago (Latin)    Finish Position –     3

Team Score (places):  61  Team Score (times): 1:22:43.31   Average Time: 16:32.66

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    848  Grace Coberly                   4            4       14:26.03   14:26.03     0:00.00
2    831  annika Johnson                  7           11       14:33.93   28:59.96     0:07.90
3    835  Sarah Silverman                 9           20       14:38.59   43:38.55     0:12.56
4    833  Maddy Molina                   19           39       18:10.07 1:01:48.62     3:44.04
5    834  alice Pham                     22           61       20:54.69 1:22:43.31     6:28.66

Lake Forest Academy    Finish Position –     4

Team Score (places):  99  Team Score (times): 1:34:51.82   Average Time: 18:58.36

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    985  Elizabeth Li                   17           17       16:40.97   16:40.97     0:00.00
2    984  Ailey Fang                     18           35       16:58.11   33:39.08     0:17.14
3    986  Laky Li                        20           55       18:15.30   51:54.38     1:34.33
4    983  Xu Emily                       21           76       19:48.27 1:11:42.65     3:07.30
5    982  Emma Chen                      23           99       23:09.17 1:34:51.82     6:28.20

Chicago (Kennedy)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    790  Cynthia Zuniga              Less Than  5          16:11.12   16:11.12     0:00.00
2    789  Linda Ramirez               Less Than  5          17:53.44   34:04.56     1:42.32

Chicago (Lincoln Park)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    870  Mia Brenner                 Less Than  5          15:07.96   15:07.96     0:00.00
2    872  Natalie Myren               Less Than  5          15:38.91   30:46.87     0:30.95
3    871  Yasmin Corrales             Less Than  5          18:55.72   49:42.59     3:47.76

Chicago (CICS/Northtown)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    892  Ivon Jaimes                 Less Than  5          17:29.81   17:29.81     0:00.00
2    893  Vanessa Paredes             Less Than  5          17:39.06   35:08.87     0:09.25

Chicago (Taft)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1469  Caley Sawchuk               Less Than  5          14:26.73   14:26.73     0:00.00
2   1467  Seneca Nicklas              Less Than  5          16:07.01   30:33.74     1:40.28
3   1471  Ariana Torres               Less Than  5          17:56.08   48:29.82     3:29.35
4   1462  Yara Almarez                Less Than  5          17:56.89 1:06:26.71     3:30.16

Roycemore    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    947  Sarah Nathanson             Less Than  5          13:46.64   13:46.64     0:00.00
2    948  Leanne Pena                 Less Than  5          19:43.29   33:29.93     5:56.65

Winnetka (North Shore Country Day)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1036  Sarah Niemann               Less Than  5          18:35.05   18:35.05     0:00.00

Cristo Rey Jesuit    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1149  Yajayra Juarez              Less Than  5          18:16.67   18:16.67     0:00.00
2   1147  Karen Barajas               Less Than  5          19:40.38   37:57.05     1:23.71
3   1148  Marisela Garcia             Less Than  5          20:50.69   58:47.74     2:34.02
4   1150  Elizabeth Real              Less Than  5          24:40.75 1:23:28.49     6:24.08

Chicago (CICS/Ellison)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1204  Danielle Pointer            Less Than  5          17:27.33   17:27.33     0:00.00
2   1202  Iyanna Lewis                Less Than  5          22:46.10   40:13.43     5:18.77
3   1201  Miracle Knight              Less Than  5          25:02.79 1:05:16.22     7:35.46
4   1200  Omunique Hall               Less Than  5          27:52.99 1:33:09.21    10:25.66

Rauner College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1245  Lucy Plunkett               Less Than  5          18:33.07   18:33.07     0:00.00
2   1242  Maria Anguiano              Less Than  5          19:26.48   37:59.55     0:53.41

Chicago Bulls College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1293  Juanita Ledesma             Less Than  5          16:11.91   16:11.91     0:00.00
2   1291  Daisy Barajas               Less Than  5          16:13.19   32:25.10     0:01.28
3   1292  Paola Carrillo              Less Than  5          16:25.45   48:50.55     0:13.54
4   1290  Abigail Bahena              Less Than  5          17:42.38 1:06:32.93     1:30.47

UNO Garcia    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1320  Liseth Cervantes            Less Than  5          21:30.90   21:30.90     0:00.00

Baker College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1459  Andrea Mora                 Less Than  5          19:34.64   19:34.64     0:00.00
2   1457  Nashonece Singleton         Less Than  5          19:44.45   39:19.09     0:09.81
3   1458  Inisha Jones                Less Than  5          20:25.19   59:44.28     0:50.55
4   1455  Rosalee Connet              Less Than  5          27:43.49 1:27:27.77     8:08.85

Junior Varsity

Overall Finish List

October 09, 2014

Results By Illinois Prep Top Timing http://www.ilpreptoptiming.com
Chip         Gun
Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Time
1    Matthew Neumeier                  Chicago (Latin)       844              11:18.97    11:18.97
2    Derek Gallo                       Chicago (Lincoln Pa   877              11:34.01    11:34.01
3    Andrew Dillingham                 Chicago (Lincoln Pa   876              11:40.16    11:40.16
4    Tyler Holloway                    Chicago (Payton)     1071              11:42.95    11:42.95
5    Aaron Thomas                      Chicago (Payton)     1076              11:44.43    11:44.43
6    Evan Brooks                       Chicago (Lincoln Pa   874              11:53.01    11:53.01
7    Isaac Schwartz                    Chicago (Payton)     1074              11:59.01    11:59.01
8    Alexis Lopez                      Chicago (Latin)       840              12:00.40    12:00.40
9    William Pettway                   Chicago (Payton)     1073              12:31.15    12:31.15
10    Nicholas Slimmon                  Chicago (University   917              12:44.10    12:44.10
11    Daniel Cook                       Chicago (Lincoln Pa   875              12:46.04    12:46.04
12    Anthony Charletta                 Chicago (Payton)     1066              12:47.02    12:47.02
13    Jack Landsberg                    Chicago (Latin)       839              13:06.71    13:06.71
14    Wenfeng (Alex) Wang               Lake Forest Academy   997              13:08.24    13:08.24
15    Jason Galan                       Pritzker             1168              13:15.80    13:15.80
16    Ben Bellick                       Chicago (Latin)       836              13:20.45    13:20.45
17    Yuchen (William Wan               Lake Forest Academy   996              13:43.38    13:43.38
18    Eric Lara                         Pritzker             1169              13:54.64    13:54.64
19    Arturo Simental                   Chicago (Payton)     1075              14:05.39    14:05.39
20    Nathan Blevins                    Chicago (University   916              14:08.13    14:08.13
21    Roman Didyk                       Chicago (Payton)     1067              14:09.99    14:09.99
22    Chase Clarke                      Lake Forest Academy   989              14:12.35    14:12.35
23    Ruidong (Jimmy) Liu               Lake Forest Academy   992              14:20.14    14:20.14
24    Vincent Kerestes                  Lake Forest Academy   990              14:23.95    14:23.95
25    Jonathan Garcia                   Chicago (Taft)        908              14:24.39    14:24.39
26    Sunny                             Chicago (Payton)     1065              14:29.37    14:29.37
27    Clayton Maggos                    Lake Forest Academy   993              14:36.15    14:36.15
28    Khunanon (Fluke Thongkham         Lake Forest Academy   995              14:41.81    14:41.81
29    Jack (JP) Shaughnessy             Lake Forest Academy   994              14:45.55    14:45.55
30    Christian Borda                   Roycemore             949              14:53.35    14:53.35
31    Hoi Chit (Jason Chen              Lake Forest Academy   988              14:56.66    14:56.66
32    Devonne Gray                      DRW Trading College  1436              15:04.03    15:04.03
33    Justin Reyes                      Pritzker             1171              15:09.86    15:09.86
34    Frank Bates                       DRW Trading College  1435              15:13.19    15:13.19
35    Chris Camacho                     Pritzker             1166              15:14.17    15:14.17
36    Alexander Mendoza                 Pritzker             1170              15:30.77    15:30.77
37    Alexis Torres                     Chicago (Kennedy)     792              15:42.56    15:42.56
38    Martin Figueroa                   Rauner College Prep  1246              15:49.26    15:49.26
39    Cameron Speta                     Winnetka (North Sho  1039              15:52.80    15:52.80
40    Casey Fraleigh                    Winnetka (North Sho  1038              15:52.87    15:52.87
41    Joar Hedin-Krenn                  Roycemore             950              15:53.17    15:53.17
42    Alexis Ramirez                    Rauner College Prep  1248              17:15.53    17:15.53
43    Brandon Pertle                    Chicago (Taft)        909              18:01.61    18:01.61

Detail Team Results – Boys

Junior Varsity

Chicago (Payton)    Finish Position –     1

Team Score (places):  15  Team Score (times): 1:00:44.56   Average Time: 12:08.91

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1071  Tyler Holloway                  1            1       11:42.95   11:42.95     0:00.00
2   1076  Aaron Thomas                    2            3       11:44.43   23:27.38     0:01.48
3   1074  Isaac Schwartz                  3            6       11:59.01   35:26.39     0:16.06
4   1073  William Pettway                 4           10       12:31.15   47:57.54     0:48.20
5   1066  Anthony Charletta               5           15       12:47.02 1:00:44.56     1:04.07
6   1075  Arturo Simental                10           25       14:05.39 1:14:49.95     2:22.44
7   1067  Roman Didyk                    11           36       14:09.99 1:28:59.94     2:27.04
8   1065  Sunny                       More Than  7          14:29.37 1:43:29.31     2:46.42

Lake Forest Academy    Finish Position –     2

Team Score (places):  53  Team Score (times): 1:09:48.06   Average Time: 13:57.61

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    997  Wenfeng (Alex) Wang             6            6       13:08.24   13:08.24     0:00.00
2    996  Yuchen (William Wan             8           14       13:43.38   26:51.62     0:35.14
3    989  Chase Clarke                   12           26       14:12.35   41:03.97     1:04.11
4    992  Ruidong (Jimmy) Liu            13           39       14:20.14   55:24.11     1:11.90
5    990  Vincent Kerestes               14           53       14:23.95 1:09:48.06     1:15.71
6    993  Clayton Maggos                 15           68       14:36.15 1:24:24.21     1:27.91
7    995  Khunanon (Fluke Thongkh        16           84       14:41.81 1:39:06.02     1:33.57
8    994  Jack (JP) Shaughnessy       More Than  7          14:45.55 1:53:51.57     1:37.31
9    988  Hoi Chit (Jason Chen        More Than  7          14:56.66 2:08:48.23     1:48.42

Pritzker    Finish Position –     3

Team Score (places):  70  Team Score (times): 1:13:05.24   Average Time: 14:37.05

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1168  Jason Galan                     7            7       13:15.80   13:15.80     0:00.00
2   1169  Eric Lara                       9           16       13:54.64   27:10.44     0:38.84
3   1171  Justin Reyes                   17           33       15:09.86   42:20.30     1:54.06
4   1166  Chris Camacho                  18           51       15:14.17   57:34.47     1:58.37
5   1170  Alexander Mendoza              19           70       15:30.77 1:13:05.24     2:14.97

Chicago (Kennedy)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    792  Alexis Torres               Less Than  5          15:42.56   15:42.56     0:00.00

Chicago (Latin)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    844  Matthew Neumeier            Less Than  5          11:18.97   11:18.97     0:00.00
2    840  Alexis Lopez                Less Than  5          12:00.40   23:19.37     0:41.43
3    839  Jack Landsberg              Less Than  5          13:06.71   36:26.08     1:47.74
4    836  Ben Bellick                 Less Than  5          13:20.45   49:46.53     2:01.48

Chicago (Lincoln Park)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    877  Derek Gallo                 Less Than  5          11:34.01   11:34.01     0:00.00
2    876  Andrew Dillingham           Less Than  5          11:40.16   23:14.17     0:06.15
3    874  Evan Brooks                 Less Than  5          11:53.01   35:07.18     0:19.00
4    875  Daniel Cook                 Less Than  5          12:46.04   47:53.22     1:12.03

Chicago (Taft)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    908  Jonathan Garcia             Less Than  5          14:24.39   14:24.39     0:00.00
2    909  Brandon Pertle              Less Than  5          18:01.61   32:26.00     3:37.22

Chicago (University)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    917  Nicholas Slimmon            Less Than  5          12:44.10   12:44.10     0:00.00
2    916  Nathan Blevins              Less Than  5          14:08.13   26:52.23     1:24.03

Roycemore    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    949  Christian Borda             Less Than  5          14:53.35   14:53.35     0:00.00
2    950  Joar Hedin-Krenn            Less Than  5          15:53.17   30:46.52     0:59.82

Winnetka (North Shore Country Day)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1039  Cameron Speta               Less Than  5          15:52.80   15:52.80     0:00.00
2   1038  Casey Fraleigh              Less Than  5          15:52.87   31:45.67     0:00.07

Rauner College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1246  Martin Figueroa             Less Than  5          15:49.26   15:49.26     0:00.00
2   1248  Alexis Ramirez              Less Than  5          17:15.53   33:04.79     1:26.27

DRW Trading College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1436  Devonne Gray                Less Than  5          15:04.03   15:04.03     0:00.00
2   1435  Frank Bates                 Less Than  5          15:13.19   30:17.22     0:09.16

Latin Prep Classic

Junior Varsity

Overall Finish List

October 09, 2014

Results By Illinois Prep Top Timing http://www.ilpreptoptiming.com
Chip         Gun
Place*   Name                              Team               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time
1    Fen Truitt                        Chicago (University   925         F       1  0-99              13:46.67    13:46.67
2    Crystal Holden                    Gary Comer College   1275         F       2  0-99              14:09.77    14:09.77
3    Brigid McKeon                     Chicago (Payton)     1097         F       3  0-99              14:18.06    14:18.06
4    Aneta Ciepiela                    Chicago (Payton)     1082         F       4  0-99              14:19.78    14:19.78
5    Elizabeth Carlson                 Chicago (Latin)       847         F       5  0-99              14:39.06    14:39.06
6    Paula Herbst                      Chicago (University   921         F       6  0-99              14:44.32    14:44.32
7    Dharma Seda Gonzalez              Chicago (Payton)     1106         F       7  0-99              14:46.38    14:46.38
8    Jennifer Ma                       Lake Forest Academy  1000         F       8  0-99              15:00.29    15:00.29
9    Madeline Sachs                    Chicago (University   924         F       9  0-99              15:02.04    15:02.04
10    Stephanie Carmody                 Chicago (Whitney Yo  1402         F      10  0-99              15:02.16    15:02.16
11    Nia McFall                        Chicago (Payton)     1096         F      11  0-99              15:03.26    15:03.26
12    Liza Edwards-Levin                Chicago (University   920         F      12  0-99              15:15.24    15:15.24
13    Viry Ayala                        Chicago (Latin)       845         F      13  0-99              15:18.06    15:18.06
14    Rebecca Peebles                   Chicago (Payton)     1102         F      14  0-99              15:18.14    15:18.14
15    Tanya Nungary                     Chicago (Whitney Yo  1409         F      15  0-99              15:20.16    15:20.16
16    Frances Kelleher                  Chicago (Latin)       850         F      16  0-99              15:26.91    15:26.91
17    Scout Baker                       Chicago (Latin)       846         F      17  0-99              15:27.40    15:27.40
18    Whitney Redden                    Chicago (Whitney Yo  1412         F      18  0-99              15:34.92    15:34.92
19    Aura Corona                       Chicago (Whitney Yo  1404         F      19  0-99              15:36.01    15:36.01
20    Kathleen Madigan                  The Willows Academy  1424         F      20  0-99              15:53.93    15:53.93
21    Audrey Pettigrew                  Chicago (Payton)     1103         F      21  0-99              15:57.66    15:57.66
22    Gabrielle Xilas                   Chicago (Payton)     1113         F      22  0-99              16:00.56    16:00.56
23    Caroline Chung                    Chicago (Payton)     1081         F      23  0-99              16:03.78    16:03.78
24    Amelia Rosenbaum                  Chicago (Payton)     1104         F      24  0-99              16:08.60    16:08.60
25    Abby Jakus                        Chicago (Payton)     1090         F      25  0-99              16:10.29    16:10.29
26    Collette Gordon                   Chicago (Payton)     1086         F      26  0-99              16:10.55    16:10.55
27    Mary Cook                         Chicago (Payton)     1083         F      27  0-99              16:12.98    16:12.98
28    Marilyn Prince                    The Willows Academy  1427         F      28  0-99              16:25.24    16:25.24
29    Lauren Carmody                    Chicago (Payton)     1079         F      29  0-99              16:25.39    16:25.39
30    Madelyn Moy                       Chicago (Payton)     1100         F      30  0-99              16:26.02    16:26.02
31    Jasmin Chadha                     Chicago (Payton)     1080         F      31  0-99              16:28.97    16:28.97
32    Jackie Klatt                      The Willows Academy  1423         F      32  0-99              16:34.02    16:34.02
33    Katherine Arevalo                 Pritzker             1175         F      33  0-99              16:34.99    16:34.99
34    D’Myja Ames                       Gary Comer College   1271         F      34  0-99              16:36.98    16:36.98
35    Susan Panek                       Chicago (Lincoln Pa   879         F      35  0-99              16:37.68    16:37.68
36    Arely Carrera                     Chicago (Lincoln Pa   878         F      36  0-99              16:37.78    16:37.78
37    Kathryn Moran                     Chicago (Payton)     1099         F      37  0-99              16:45.35    16:45.35
38    Colette McCormack                 The Willows Academy  1425         F      38  0-99              16:48.57    16:48.57
39    Auriana Jarvis                    Chicago (Whitney Yo  1408         F      39  0-99              16:49.80    16:49.80
40    Leslie Bueno                      Pritzker             1177         F      40  0-99              16:52.62    16:52.62
41    Clarke Silvers                    Chicago (Payton)     1107         F      41  0-99              16:55.17    16:55.17
42    Nayeli Cadenas                    Chicago (Whitney Yo  1401         F      42  0-99              16:59.94    16:59.94
43    Maya James                        Chicago (Payton)     1091         F      43  0-99              17:01.61    17:01.61
44    Leah Weinstein                    Chicago (Payton)     1112         F      44  0-99              17:07.02    17:07.02
45    Hindeke Tewodros                  Chicago (Payton)     1109         F      45  0-99              17:07.53    17:07.53
46    Clare Czolgosz                    Roycemore             952         F      46  0-99              17:08.47    17:08.47
47    Emma Meyers                       Chicago (University   923         F      47  0-99              17:21.03    17:21.03
48    Alpha Angel                       UNO Garcia           1326         F      48  0-99              17:25.44    17:25.44
49    Maddie McEvoy                     The Willows Academy  1426         F      49  0-99              17:30.45    17:30.45
50    Danae Gomez                       Chicago (Latin)       849         F      50  0-99              17:42.41    17:42.41
51    Aban Yaqub                        Lake Forest Academy  1003         F      51  0-99              17:52.20    17:52.20
52    Emily Schwartz                    Chicago (Payton)     1105         F      52  0-99              17:58.32    17:58.32
53    Luz Villada                       Chicago (Lincoln Pa   880         F      53  0-99              18:03.23    18:03.23
54    Karina Alvarez                    Pritzker             1174         F      54  0-99              18:03.52    18:03.52
55    Maia Broy                         Gary Comer College   1273         F      55  0-99              18:05.31    18:05.31
56    Jocelyn Byer                      Chicago (Payton)     1078         F      56  0-99              18:06.09    18:06.09
57    Angela Chen                       Lake Forest Academy   998         F      57  0-99              18:16.26    18:16.26
58    Bibiana Torres                    Chicago (Payton)     1110         F      58  0-99              18:23.40    18:23.40
59    Cynthia Valentin                  Chicago (Payton)     1111         F      59  0-99              18:30.30    18:30.30
60    Jackie Arroyo                     Chicago (Payton)     1077         F      60  0-99              18:33.99    18:33.99
61    Sachi Toepp                       Roycemore             955         F      61  0-99              19:01.95    19:01.95
62    Lucy Mangalapalli                 Chicago (Payton)     1094         F      62  0-99              19:23.35    19:23.35
63    Taylor Colgan                     The Willows Academy  1422         F      63  0-99              19:30.31    19:30.31
64    Leslie Medrano                    Rauner College Prep  1249         F      64  0-99              19:35.16    19:35.16
65    Gabrielle Johnson                 Roycemore             953         F      65  0-99              21:03.13    21:03.13
66    Thalia Benitiz                    Roycemore             951         F      66  0-99              21:03.35    21:03.35
67    Katelyn Hutchinson                Chicago (Payton)     1089         F      67  0-99              21:17.88    21:17.88
68    Jana Redzovic                     Roycemore             954         F      68  0-99              22:05.76    22:05.76

Detail Team Results – Girls

Junior Varsity

Chicago (Payton)    Finish Position –     1

Team Score (places):  32  Team Score (times): 1:13:45.62   Average Time: 14:45.12

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1097  Brigid McKeon                   2            2       14:18.06   14:18.06     0:00.00
2   1082  Aneta Ciepiela                  3            5       14:19.78   28:37.84     0:01.72
3   1106  Dharma Seda Gonzalez            6           11       14:46.38   43:24.22     0:28.32
4   1096  Nia McFall                      9           20       15:03.26   58:27.48     0:45.20
5   1102  Rebecca Peebles                12           32       15:18.14 1:13:45.62     1:00.08
6   1103  Audrey Pettigrew               19           51       15:57.66 1:29:43.28     1:39.60
7   1113  Gabrielle Xilas                20           71       16:00.56 1:45:43.84     1:42.50
8   1081  Caroline Chung              More Than  7          16:03.78 2:01:47.62     1:45.72
9   1104  Amelia Rosenbaum            More Than  7          16:08.60 2:17:56.22     1:50.54
10   1090  Abby Jakus                  More Than  7          16:10.29 2:34:06.51     1:52.23
11   1086  Collette Gordon             More Than  7          16:10.55 2:50:17.06     1:52.49
12   1083  Mary Cook                   More Than  7          16:12.98 3:06:30.04     1:54.92
13   1079  Lauren Carmody              More Than  7          16:25.39 3:22:55.43     2:07.33
14   1100  Madelyn Moy                 More Than  7          16:26.02 3:39:21.45     2:07.96
15   1080  Jasmin Chadha               More Than  7          16:28.97 3:55:50.42     2:10.91
16   1099  Kathryn Moran               More Than  7          16:45.35 4:12:35.77     2:27.29
17   1107  Clarke Silvers              More Than  7          16:55.17 4:29:30.94     2:37.11
18   1091  Maya James                  More Than  7          17:01.61 4:46:32.55     2:43.55
19   1112  Leah Weinstein              More Than  7          17:07.02 5:03:39.57     2:48.96
20   1109  Hindeke Tewodros            More Than  7          17:07.53 5:20:47.10     2:49.47
21   1105  Emily Schwartz              More Than  7          17:58.32 5:38:45.42     3:40.26
22   1078  Jocelyn Byer                More Than  7          18:06.09 5:56:51.51     3:48.03
23   1110  Bibiana Torres              More Than  7          18:23.40 6:15:14.91     4:05.34
24   1111  Cynthia Valentin            More Than  7          18:30.30 6:33:45.21     4:12.24
25   1077  Jackie Arroyo               More Than  7          18:33.99 6:52:19.20     4:15.93
26   1094  Lucy Mangalapalli           More Than  7          19:23.35 7:11:42.55     5:05.29
27   1089  Katelyn Hutchinson          More Than  7          21:17.88 7:33:00.43     6:59.82

Chicago (University)    Finish Position –     2

Team Score (places):  50  Team Score (times): 1:16:09.30   Average Time: 15:13.86

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    925  Fen Truitt                      1            1       13:46.67   13:46.67     0:00.00
2    921  Paula Herbst                    5            6       14:44.32   28:30.99     0:57.65
3    924  Madeline Sachs                  7           13       15:02.04   43:33.03     1:15.37
4    920  Liza Edwards-Levin             10           23       15:15.24   58:48.27     1:28.57
5    923  Emma Meyers                    27           50       17:21.03 1:16:09.30     3:34.36

Chicago (Latin)    Finish Position –     3

Team Score (places):  73  Team Score (times): 1:18:33.84   Average Time: 15:42.77

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    847  Elizabeth Carlson               4            4       14:39.06   14:39.06     0:00.00
2    845  Viry Ayala                     11           15       15:18.06   29:57.12     0:39.00
3    850  Frances Kelleher               14           29       15:26.91   45:24.03     0:47.85
4    846  Scout Baker                    15           44       15:27.40 1:00:51.43     0:48.34
5    849  Danae Gomez                    29           73       17:42.41 1:18:33.84     3:03.35

Chicago (Whitney Young)    Finish Position –     4

Team Score (places):  78  Team Score (times): 1:18:23.05   Average Time: 15:40.61

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1402  Stephanie Carmody               8            8       15:02.16   15:02.16     0:00.00
2   1409  Tanya Nungary                  13           21       15:20.16   30:22.32     0:18.00
3   1412  Whitney Redden                 16           37       15:34.92   45:57.24     0:32.76
4   1404  Aura Corona                    17           54       15:36.01 1:01:33.25     0:33.85
5   1408  Auriana Jarvis                 24           78       16:49.80 1:18:23.05     1:47.64
6   1401  Nayeli Cadenas                 25          103       16:59.94 1:35:22.99     1:57.78

The Willows Academy    Finish Position –     5

Team Score (places): 112  Team Score (times): 1:23:12.21   Average Time: 16:38.44

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1424  Kathleen Madigan               18           18       15:53.93   15:53.93     0:00.00
2   1427  Marilyn Prince                 21           39       16:25.24   32:19.17     0:31.31
3   1423  Jackie Klatt                   22           61       16:34.02   48:53.19     0:40.09
4   1425  Colette McCormack              23           84       16:48.57 1:05:41.76     0:54.64
5   1426  Maddie McEvoy                  28          112       17:30.45 1:23:12.21     1:36.52
6   1422  Taylor Colgan                  31          143       19:30.31 1:42:42.52     3:36.38

Roycemore    Finish Position –     6

Team Score (places): 155  Team Score (times): 1:40:22.66   Average Time: 20:04.53

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    952  Clare Czolgosz                 26           26       17:08.47   17:08.47     0:00.00
2    955  Sachi Toepp                    30           56       19:01.95   36:10.42     1:53.48
3    953  Gabrielle Johnson              32           88       21:03.13   57:13.55     3:54.66
4    951  Thalia Benitiz                 33          121       21:03.35 1:18:16.90     3:54.88
5    954  Jana Redzovic                  34          155       22:05.76 1:40:22.66     4:57.29

Chicago (Lincoln Park)    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1    879  Susan Panek                 Less Than  5          16:37.68   16:37.68     0:00.00
2    878  Arely Carrera               Less Than  5          16:37.78   33:15.46     0:00.10
3    880  Luz Villada                 Less Than  5          18:03.23   51:18.69     1:25.55

Lake Forest Academy    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1000  Jennifer Ma                 Less Than  5          15:00.29   15:00.29     0:00.00
2   1003  Aban Yaqub                  Less Than  5          17:52.20   32:52.49     2:51.91
3    998  Angela Chen                 Less Than  5          18:16.26   51:08.75     3:15.97

Pritzker    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1175  Katherine Arevalo           Less Than  5          16:34.99   16:34.99     0:00.00
2   1177  Leslie Bueno                Less Than  5          16:52.62   33:27.61     0:17.63
3   1174  Karina Alvarez              Less Than  5          18:03.52   51:31.13     1:28.53

Rauner College Prep    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1249  Leslie Medrano              Less Than  5          19:35.16   19:35.16     0:00.00

Gary Comer College Prep.    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1275  Crystal Holden              Less Than  5          14:09.77   14:09.77     0:00.00
2   1271  D’Myja Ames                 Less Than  5          16:36.98   30:46.75     2:27.21
3   1273  Maia Broy                   Less Than  5          18:05.31   48:52.06     3:55.54

UNO Garcia    Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

Overall        Cum.                  Cum.        Time
Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
1   1326  Alpha Angel                 Less Than  5          17:25.44   17:25.44     0:00.00

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s