Midwest Distance Festival

FINAL RESULTS

 

Midwest Distance Festival – 6/8/2013
Illinois Benedictine University
Results

Girls 800 Meter Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
1 Dobbs, Michelle              Rochelle               2:10.96
2 Fitzpatrick, Delaney         Lakeland               2:11.80
3 Schmelzle, Hope              Wheaton Warrenvi       2:12.69
4 Kiple, McKenna               Wheaton Warrenvi       2:12.74
5 Connelly, Teresa             Montini                2:14.59
6 Parker, Alison               Neenah HS              2:14.63
7 Parker, Jennifer             Neenah HS              2:14.79
8 Spiegelberg, Talia           Wisconsin Luther       2:15.30
9 Moore, CeCe                  Micds Missouri         2:17.33
10 Herrmann, Erin               Wheaton Warrenvi       2:21.18
11 Boughey, Olivia              Louisville             2:25.53

Girls 2 Mile Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Ray, Sarah                   Warsaw HS             10:59.37
2 Bean, Emily                  Louisville            11:14.50
3 Defler, Kenzley              Louisville            11:17.38
4 Helden, Chelsey              Greendale             11:19.30
5 Clinton, Victoria            Kaneland              11:29.84
6 Rehberg, Elsie               Grayslake Centra      11:30.83
7 Woodward, Sarah-Emily        Bowling Green         11:34.94
8 Crawford, Kate               Louisville            11:40.12
9 Clement, Nichole             Saginaw               11:41.74
10 Guyton, Kyndel               Louisville            12:09.46

Boys 800 Meter Run
===================================================================
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Kucera, Nathaniel            Kaneland               1:51.33   1
2 Johnson, Brad                Brookfield East        1:51.69   1
3 Dusing, Andrew               Brookfield Centr       1:52.27   1
4 Riba, Alex                   O’Fallon               1:52.43   1
5 Daniels, Trent               Brookfield East        1:52.86   1
6 Prajka, Nick                 Sandburg               1:53.29   2
7 Witt, Brennan                Custer HS              1:53.36   2
8 Justus, Zac                  Pontiac                1:53.49   1
9 Skenadore, Chase             Oswego East            1:53.94   1
10 Vroegh, Kevin                Illiana Christia       1:54.01   2
11 Carter, Kyle                 Kaneland               1:55.31   1
12 Carson, Max                  Tremper HS             1:55.97   2
13 Powers, Sam                  St Thomas More         1:56.95   2
14 Vucovich, Nick               Fremd                  1:57.34   2
15 Ricks, David                 Gibson City            1:57.39   2
16 Cruz, Nate                   Saginaw                1:58.56   2
17 Grahovac, Kevin              Marmion HS             2:00.63   2

Boys 1 Mile Run
===================================================================
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Keelan, Jack                 St Ignatius            4:07.50   1
2 Poyner, Jacob                Warsaw HS              4:09.92   1
3 Evans, Josh                  Linn-Mar               4:10.79   1
4 Meier, Albert                Boone HS               4:14.25   1
5 Maton, Marc                  Chatham Glenwood       4:15.30   1
6 Austin, Chandler             Boone HS               4:15.87   1
7 Brown II, Eric               Wisconsin Luther       4:16.24   2
8 Bund, Billy                  Lake Forest HS         4:16.34   1
9 Hanig, Jonah                 Highland Park          4:16.49   2
10 Zambrano, Christian          Palatine               4:18.81   2
11 Lee, Garrett                 Belvidere North        4:19.50   1
12 Schroer, Luke                Wheaton Warrenvi       4:20.02   3
13 O’Connor, Luke               Jone College Pre       4:21.52   2
14 Thorpe, Simon                Dixon HS               4:21.94   3
15 O’Callaghan, Denis           Sandburg               4:22.32   2
16 McInerney, Riley             Charleston HS          4:22.48   1
17 Clevenger, Ryan              Gowners Grove No       4:22.82   3
18 Hacker, Wilson               Madison West HS        4:22.95   1
19 Yerkes, Pat                  Fenwick                4:23.82   3
20 Browning, Bobby              Carmel IN              4:24.79   2
21 Graft, John                  Marmion HS             4:26.00   3
22 Richards, Bryce              Mundelien              4:26.38   1
23 Thornton, Charles            Oswego East            4:26.54   2
24 Carpenter, Jack              Maine South HS         4:29.43   3
25 Prizy, Evan                  Schaumburg             4:29.48   2
26 O’Neil, Jack                 Hersey HS              4:35.55   3
27 Milhauser, Shawn             Pontiac                4:37.09   2
28 Wondall, Tony                Illiana Christia       4:40.02   3

Boys 2 Mile Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 DeHaven, Addison             Brookings HS           9:01.13
2 Dale, Jamison                Jone College Pre       9:10.63
3 McKenna, Nolan               Wheaton Warrenvi       9:13.84
4 Spear, Tyler                 Loyola Bakersfie       9:14.94
5 Smith, Zach                  Gowners Grove No       9:15.93
6 Eaton, Ben                   Gowners Grove No       9:16.66
7 Campbell, Patrick            Wauwatosa West H       9:18.89
8 Brown, Graham                Palatine               9:29.55
9 Santino, Daniel              St Ignatius            9:31.37
10 Muzikowski, Luke             Chicago Hope Aca       9:39.01
11 Suarez, Joseph               Plainfield East        9:43.51
12 Fiene, Nick                  Illiana Christia       9:51.96

Boys 2000 Meter Steeplechase
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Burbano, Marcello            Lane Tech HS           6:04.36
2 Winter, Harry                Fremd                  6:14.75
3 Fish, David                  Downers Grove So       6:23.54
4 Kuehr, Trevor                Lake Zurich HS         6:28.58
5 Brey, Nick                   St Viator              6:29.11
6 Davenport, Ethan             Saginaw                6:37.32
7 Ripoli, Jared                Lake Zurich HS         6:39.08
8 Klett, Bobby                 Lake Zurich HS         6:50.11
9 Gibson, Austin               Illiana Christia       6:53.76
10 Eisengruber, Parker          Saginaw                6:58.22
11 Acevedo, Gabe                Saginaw                7:04.66

Boys 1 Mile Run Freshman
===================================================================
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Davidson, Dustan             O’Fallon               4:28.55   1
2 McCue, Connor                West Aurora HS         4:30.82   1
3 Wondaal, Nick                Illiana Christia       4:32.49   1
4 Meyer, Jacob                 Chicago U High         4:33.56   2
5 DeYoung, Colin               Illiana Christia       4:34.02   1
6 Yunk, Eryk                   Belvidere North        4:34.88   1
7 May, Jon                     York                   4:35.44   1
8 Sommer, Karson               Pleasant Valley        4:35.91   1
9 Worku, Kaduse                Whitney Young          4:38.18   2
10 Davidson, Brett              Highland Park          4:43.50   2
11 O’Meara, Max                 Downers Grove So       4:45.30   2
12 Singh, Shiva                 Neuqua Valley HS       4:52.48   2
13 Beaudin, Matt                Saginaw                4:53.96   1
14 Lalonde, Jack                Downers Grove So       4:53.98   2

Mixed 5000 Meter Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Schubert, Dan              M Unattached            14:57.67
2 Versweyveld, Luke          M Faith Christian       15:55.91
3 Sommer, Kevin              M Unattached            17:12.98
4 Bieszke, Patrick           M Sandburg              17:26.80
5 Knudsen, Soren             M Unattached            17:51.77
6 Izzo, Brett                M Singapore Am Sch      18:10.33
7 Arrivo, Steven             M Unattached            18:51.55

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s